Přerovský po příletu na kbelské letiště novinářům řekl, že jim únosci fyzicky neubližovali ani je netrápili hlady. Za nejnáročnější na psychiku označil první hodiny, kdy museli být ve sklepě se zavázanýma očima a svázanýma rukama. Po první noci jim také ozbrojenci řekli, že je budou používat jako živé štíty, ale hrozbu neuskutečnili.
„O útěku jsme uvažovali," řekl. Kvůli tomu, že byli velká skupina, která by se ve městě plném ozbrojenců nedostala daleko, od toho nakonec upustili. Separatisté jim prý dávali pravidelně najíst pohankovou kaši, rýži a polévky. Okradli je ale o všechny cennosti a počítač, nic z toho jim při propuštění nevrátili.
Pro Přerovského byl incident první takovou zkušeností a v zajetí o svém dalším působení u vojska přemýšlel. „Svoji práci chci dělat dál," je rozhodnutý. „Jsem rád, že máme takové lidi v armádě," ocenil důstojníka ministr Stropnický.
Propuštění zadržovaných uvítal už v sobotu i premiér Bohuslav Sobotka. Podle ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka má mimořádný podíl na puštění rukojmích Německo, zejména ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a kancléřka Angela Merkel. „Bez nich by to bylo velmi obtížné," dodal Zaorálek.
Pro zadržované přiletěl letoun německé armády
Proruští radikálové propustili inspektory OBSE v sobotu dopoledne. Podle ruských médií se o jejich osvobození zasloužil kremelský emisar Vladimir Lukin. Západní diplomaté hlavní zásluhu přičítají úsilí civilní mise OBSE, která na Ukrajině působí souběžně s vojenským týmem OBSE.
Tým kontrolorů odpoledne na jednom ze silničních kontrolních postů u Slavjansku převzal generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland, který je odvezl do Doněcku. Letoun německé armády, vypravený na Ukrajinu speciálně pro tuto příležitost, večer dopravil skupinu inspektorů do Berlína. Tam na ně vedle Stropnického čekali i německá ministryně obrany Ursula von der Leyen a její kolega z Dánska Nicolai Wammen. Německé pozorovatele přímo na letišti uvítali i jejich rodinní příslušníci.
Vojenská mise OBSE byla nedaleko východoukrajinského Slavjansku zadržena v pátek 25. dubna. V internaci bylo původně osm jejích členů, švédský důstojník byl propuštěn s ohledem na jeho zdravotní stav. Misi na východ Ukrajiny vyslalo Německo, které v ní má čtyři zástupce. Vojenské experty z Česka, Dánska a Polska Berlín k účasti v misi přizval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk