Ministr financí Zbyněk Stanjura představil další součást konsolidačního balíčku, který má za cíl snížit schodek rozpočtu o 70 miliard korun. Desítky miliard by mělo přinést snížení dotačních programů, ať už se to týká zemědělství, průmyslu a dalších oblastí. „Moje ambice je, abychom to snížili o několik desítek miliard pro příští rok,“ uvedl s tím, že očekává intenzivní politickou debatu, protože se příjemci dotací budou bránit.
Dotace podle Stanjury v mnoha případech neplní svoji prvotní funkci. „Původně dotace vznikaly k tomu, aby snižovaly regionální nebo jiné rozdíly. Dnes je z toho regulérní odvětví průmyslu,“ uvedl ministr financí s tím, že producenti potravin v současné době kvůli vysokým cenám dotace nepotřebují.
Mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý potvrdil, že debata o úsporách v tuto chvíli probíhá. „Je třeba zdůraznit, že Ministerstvo zemědělství snížilo národní dotace již v rámci schváleného státního rozpočtu pro letošní rok o 2,3 miliardy korun,“ uvedl Bílý podle informací serveru Echo24.cz.
Zisky zemědělců v loňském roce podle Bílého táhla hlavně rostlinná výroba a výkyvy na světových burzách. „Naopak oblast živočišné výroby se propadla do ještě větší ztráty. Podpory ze strany Ministerstva zemědělství proto chceme směřovat především do postižených sektorů živočišné výroby, ale také například pro pěstitele ovoce nebo zeleniny. Výrazně také plánujeme letos i v dalších letech podpořit investice do modernizace zemědělských podniků a zpracování potravin přímo na farmách,“ dodal Bílý.
S revizí dotačního mechanismu souhlasí i ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, podle kterého systém za minulých vlád nefungoval tak, jak by měl. „Dotace byly určeny především na vyrovnávání určitých disproporcí v členských zemích EU. Aby se všem lidem dařilo v každé zemi stejně dobře bez ohledu na oblast, ve které žijí,“ uvedl Bartoš.
Dotace měly podle Bartoše vždy jen nastartovat určitý projekt, v mnoha případech jsou ale některé firmy na dotacích závislé a samy nejsou životaschopné. „My můžeme udělat to, že budeme přesněji cílit dotační programy, aby se nejednalo o jakýsi stálý zdroj příjmů nějakých projektů, ale aby šlo o pomoc vyrovnávat nerovnosti v oblastech, kde mají lidé nějaký objektivní problém, jako je třeba nedostupná zdravotní péče či nedostatek středních škol nebo školek,“ uvedl Bartoš.
„Spousta iniciativ měla být za evropské peníze zahájena a pak si na sebe v ideálním případě vydělat. Tedy tak, že za ty investované prostředky na sebe nabalí třeba talentované pracovníky nebo se tam zlepší situace s bydlením. My jsme se ale naučili tou dotační politikou dlouhodobě projekty financovat. To je zkrátka špatně,“ dodal Bartoš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.