Kysela hned v úvodu diskuse pravil, že prezident Miloš Zeman porušoval Ústavu dlouhodobě a navíc poměrně zjevně. „Mám naopak pocit, že prezident republiky porušoval Ústavu dlouhodobě a poměrně zjevně,“ uvedl profesor Kysela s tím, že v Ústavě jsou poměry nastaveny tak, že by se jednotlivé moci měly vyvažovat. Jenže premiér Andrej Babiš odmítá postavit svou moc proti moci prezidenta Zemana.
Lebeda mu dal jasně za pravdu. „Podle mého názoru (porušil Ústavu bezesporu) a nejen v těch posledních měsících. Prezident Zeman porušil Ústavu už při sestavení vlády Jiřího Rusnoka, kde ignoroval vůli Parlamentu. Ale je třeba to vidět v kontextu. Pan prezident chce náš systém změnit na poloprezidentský, on je silně inspirován Charlesem de Gaullem ve Francii,“ připomněl Lebeda s tím, že Zeman by podle všeho rád s chutí odvolával a instaloval volně premiéry, ale nemá v Parlamentu politickou stranu, o kterou by se mohl opřít.
Když dostal slovo Závodský, pravil, že Andrej Babiš se Miloše Zemana prostě bojí.
„Je naprosto zjevné, že současný premiér se pana prezidenta prostě bojí. My nevíme, co všechno o sobě vědí, ale pokud premiér Babiš plní přání pana prezidenta, tak to jsou věci nějak vyobchodované, jen tu druhou stranu nevidíme. Je zcela zjevné, že ve vládě sedí ministři, kteří mají blíže k prezidentovi, než k premiérovi, tak to jsou pozice zjevně vyobchodované. Jestliže se podíváme na ministryni spravedlnosti (Marii Benešovou), na ministra zemědělství (Miroslava Tomana) a na ministra obrany (Lubomíra Metnara), tak je to naprosto zjevné,“ řekl Závodský.
Mezinárodní srovnání ukazují, že Česká republika se propadá v žebříčku demokratických zemí. „Asi není náhodou, že od roku 2013 zastával jeden oligarcha důležitou pozici ve vládě a nyní se posunul dokonce do funkce nejdůležitější, tak není překvapivé, že se propadáme,“ poznamenal k tomu Závodský.
Lebeda byl ještě ostřejší.
„To, co je pro mě nejhorší zprávou, je to, že tu dochází ke zhoršování demokracie a společnosti to nevadí, protože si ani neuvědomuje, jak by to mělo být správně. Já jsem empirický politolog a ty naše výzkumy ukazují, že lidé toho o politice vědí poměrně málo, o politických pravidlech toho víme málo a zdá se nám, že když teď nějaký politik porušuje pravidla a má k tomu nějaký důvod, tak je to za určitých okolností v pořádku,“ uvedl Lebeda.
„Já se trochu obávám, že se odkláníme k něčemu, čemu já říkám asijská demokracie, kde se vláda snaží zajistit lidem blahobyt a výměnou za to očekává, že společnost bude tolerantní k porušování pravidel. Taková v podstatě malá normalizace,“ posteskl si Lebeda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp