Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN) jednal s vedením podniku Liberty Steel a zopakoval, že vláda do něj peníze lít nechce. Naopak se bude hlásit o své pohledávky. Neupřesnil, jestli firmě umožní restrukturální plán nebo ji bude chtít poslat do insolvence. Zaměstnancům a lidem, kteří by na problémy doplatili, je stát připraven pomoci.
„Česko dnes není místem pro těžký energeticky náročný průmysl. A ne proto, že by tu dnes byly problémy s cenami energií, ale proto, že se tu roky zanedbávala energetická transformace,“ řekl k problémům podniku Liberty Steel Prouza, který je v týmu poradců ministra Síkely.
„Když si vzpomenete, dokud tu byl levný ruský plyn, levné energie, všichni se tu vysmívali Green Dealu, zesměšňovali to, zatímco v západní Evropě firmy modernizovaly – snižovaly energetickou náročnost, když pak přišla energetická krize, nebyl pro ně ten náraz tak tvrdý jako pro českou ekonomiku,“ pokračoval prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.
Situace kolem podniku Liberty Steel podle něj ukazuje, že zde chybí dlouhodobá práce s daty. „Ve finančních výkazech muselo být vidět, že Liberty má problém, že nesplácí pohledávky. Všichni se to vlastně snažili strašně dlouho tutlat,“ upozornil v pořadu Interview ČT24.
„Takže poučení z té situace je podívat se na to, jaká data má stát k dispozici a jak s nimi pracuje. A podívat se na tu restrukturalizaci, na pracovní příležitosti,“ dodal.
V tomto kontextu vzpomněl konec těžební firmy OKD. „Dnes zase slyšíme téměř o sociálních bouřích. Já si pamatuji, když končilo začátkem 90. let OKD Ostrava, ty příběhy byly podobné, nic se nestalo, naprostá většina lidí si našla novou práci. Takže myslím, že ten problém nebude zdaleka tak krizový, jak se o tom mluví. Musíme si přiznat, že některé průmysly už v Česku nedávají smysl,“ dodal viceprezident Hospodářské komory ČR.
Jde o strukturální problém, který je potřeba řešit. „Viděli jsme, jak se český průmysl poslední rok a půl dostal do velmi složité situace, najednou byl výrazně dražší než konkurenti, kteří neměli tak velkou energetickou náročnost. Jedna věc je restrukturalizovat, musíme i výrazně víc tlačit na to, že skutečně musíme dělat nějaké změny,“ pokračoval Prouza. Stát podle jeho slov má díky evropským prostředkům dostatek peněz, aby na změnu tlačil.
V otázce, zda Ministerstvo průmyslu a obchodu rozhodne, jestli Liberty Steel povolí restrukturalizovat, nebo bude chtít insolvenci, rozhodne podle Prouzy důvěryhodnost nebo nedůvěryhodnost majitele: „Vidíme, že Liberty v rámci té skupiny není jediná firma, která má problémy. V jiných evropských zemích jsou ty problémy podobné. Je tu opravdu obrovský otazník nad tím majitelem. Kdyby se možná choval v minulosti zodpovědněji a dostal se do nějaké nečekané situace, byla by tu větší ochota pomoci. Tady má větší smysl dívat se na to, jak pomoci lidem najít si novou práci, než zachraňovat někoho, kdo tu pomoc státu několikrát už dostal a nikdy ji nevyužil. Myslím, že insolvence je v tuto chvíli čistší,“ míní Prouza.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská