Účastnící průvodu se tradičně vybavili duhovými vlajkami, oblékli i duhové oblečení či velmi extravagantní kostýmy. Trasa průvodu vede letos z Václavského náměstí, dále ulicí Na Příkopě, Havířskou, přes Ovocný trh, Celetnou, Staroměstské náměstí a Pařížskou k Čechovu mostu. Cílem pochodu je Letenská pláň, kam se příchod očekává okolo 14:00, kde na všechny bude čekat připravený Pride Park.
Z Václavského náměstí vyrazil průvod ve 12:00. V jeho čele šla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková ruku v ruce s místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Olgou Richterovou (Piráti). Podle jejích slov se měl akce účastnit i ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), toho ale reportéři ParlamentníchListů.cz na místě neviděli.
V čele průvodu byla i letos společnost Vodafone, která je opět generálním partnerem festivalu Prague Pride, v průvodu měla svůj soubor bubeníků, kteří ale průvod výrazně zdržovali. V průvodu se prezentuje na šest desítek firem a organizací, dorazila například Škoda Auto a.s. se svým hudebníkem, nechyběl ani operátor T-Mobile, společnost Nivea a další.
Jako další šli v druhovém průvodu diplomaté pod hlavičkou ambasády USA. Nechyběli ani zástupci Pirátské strany, Zelených, hnutí STAN ani Mladí sociální demokraté, ti měli heslo „Levice pro rovnost“, nesli i transparenty s nápisy „Volnost lásce, ne trhu“.
Z politiků se zde neobjevil nikdo významnější.
Podporu festivalu Prague Pride i tento rok veřejně vyjadřují vládní politici a političky. Záštitu nad letošním ročníkem převzali předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan, předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a jeho stranický kolega, ministr zahraničí Jan Lipavský, zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, primátor Prahy Bohuslav Svoboda a starostka městské části Praha 1 Terezie Radoměřská.
Průvod je největší akcí týdenního festivalu Prague Pride. Na programu byly hudební i taneční vystoupení, besedy, přednášky ohledně lidských práv a LGBT+ komunity. Konec festivalu je v neděli . Loni šlo v průvodu 60 tisíc lidí včetně několika ministrů a poslanců.
Kontroverze v rámci letošního festivalu vyvolalo spojení Prague Pride a podporovatelů Palestiny. Propalestinští aktivisté z řad LGBT+ oznámil, že půjdou v průvodu v „neoficiálním bloku“ s palestinskými a černorůžovými vlajkami. Experti na blízkovýchodní region přitom připomínají, že palestinská společnost stejnopohlavní páry a další sexuální menšiny ostře odsuzuje.
Spolek Prague Pride se však od akce propalestinských aktivistů ve svém vyjádření na sociální síti distancoval. „Rády*i bychom uvedly*i na pravou míru informace a zmatení, které zde v posledních hodinách kolují ohledně Palestinského bloku v rámci sobotního duhového průvodu. Nejedná se o naši oficiální akci, festival Prague Pride ji neorganizuje,“ informoval spolek na sociální síti X.
Parlament ČR letos umožnil párům stejného pohlaví uzavírat „partnerství“ místo dosavadního „registrovaného partnerství“ a kývl na možnost přiosvojení dítěte druhé osoby z páru. Tento výsledek ale komunitu LGBT+ neuspokojil, jelikož stále nebylo stejnopohlavním párům umožněno uzavírat manželství, což byl hlavní požadavek.
Spolek Prague Pride odhaduje, že by se do letošního „průvodu hrdosti“ mohlo zapojit okolo 70 tisíc lidí. Na největší akci Prague Pride dohlíží rekordní počet policistů kvůli informacím o plánování útoku na nedávnou podobnou akci v Bratislavě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská