Zářijový průzkum společnosti SANEP ukázal, že by aktuálně volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo ANO se ziskem 29,9 %, na druhém místě by nyní skončila dosud nejsilnější strana vládní pětikoalice ODS premiéra Petra Fialy, která by získala 13,1 %. Třetí by pak bylo hnutí SPD, které by získalo 12,6 %.
Čtvrtým politickým subjektem, který by se v září letošního roku dostal do Sněmovny, by byli Piráti se ziskem 7,4 %.
Celý průzkum ZDE
Žádná další ze současných sněmovních stran by pak už nedokázala překonat pětiprocentní hranici a za branami Sněmovny by tak zůstali Starostové (4,5 %), TOP 09 (3,9 %) a lidovci (3,4 %). Nevrátili by se ani komunisté (3,5 %).
Naopak novou – pátou stranou, jež by se dostala do Sněmovny – je strana PRO pod vedením Jindřicha Rajchla. Ta by lehce překonala pětiprocentní hranici a získala by 5,3 %.
VOLEBNÍ PREFERENCE
— Jirka?? (@Jirka_1975) September 15, 2022
AGENTURA #SANEP ZÁŘÍ 2022????
Zdroj dat: https://t.co/0vG5uX5C79 pic.twitter.com/zmdrGGxmJQ
Současná vládní pětikoalice by v případě takovýchto výsledků při setrvání koalic byla stále nejsilnějším uskupením, jelikož by dohromady získala 32,3 %.
Změna by však nastala, kdyby se Piráti rozhodli již nepokračovat v koalici se Starosty, jelikož ti by se bez koaličního partnera nedostali do Sněmovny a vláda by přišla o hlasy 4,5 % voličů – to by znamenalo výhru nyní opozičního ANO expremiéra Andreje Babiše, jenž by pak mohl ustanovit vládu i bez podpory jakéhokoli dalšího subjektu.
Šanci by hnutí ANO mělo na vládu, pokud by se nyní konaly volby, také v případě, že by bylo ochotné vyjednávat s SPD Tomia Okamury či právě se stranou PRO. Obě tyto varianty by znamenaly pro Babišovo hnutí většinu ve Sněmovně.
Pokud by ANO bylo ochotné vyjednávat s SPD, měla by současná opozice dohromady až 42,8 % hlasů a tyto dvě strany by tak získaly jasnou většinu. Při spojení ANO a PRO by se takováto koalice opírala o 35,2 % voličských hlasů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.