Průzkumy ČT na objednávku! Koho televize neukáže voličům? Petr Žantovský má važné podezření

17.09.2022 5:00 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Česká televize začala zvát do debat před komunálními volbami vždy sedm nejlépe postavených subjektů dle průzkumů, které si objednává. „Takto vyráběným – jinak než jako výrobu na požádání to nelze brát – průzkumům se nedá moc věřit,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský. V Praze i v Brně pod čárou ponoru zájmu ČT zůstala Přísaha. Nemůže to být způsobeno mimo jiné tím, že její šéf Robert Šlachta se v poslední době vyjadřoval na různá – i migrační – témata jinak, než je ve veřejnoprávní televizi povoleno? Třeba se jen těm průzkumům trochu pomohlo, že…

Průzkumy ČT na objednávku! Koho televize neukáže voličům? Petr Žantovský má važné podezření
Foto: Hans Štembera
Popisek: doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

Už za týden nás čekají komunální volby, a tak i tématem s nimi spojeným začneme pravidelný přehled mediálních zajímavostí. „Česká televize zveřejnila volební model výsledku parlamentních voleb, kdyby se konaly v těchto dnech. Podle toho zřejmě hodlá zvát do předvolebních diskusí ke komunálním volbám zástupce jednotlivých stran. Tento model vypadá takto:

Ponechme teď stranou fakt, že jiné agentury dávají dominantním stranám trochu jiná čísla, například STEM prorokoval hnutí ANO 31,1 procenta, zatímco druhé ODS jen 15,5 procenta; dokonce i sama agentura Kantar, která spolu s dalšími vyprodukovala zobrazený model, ještě před pár dny měla pro ANO v jiném vyhodnocení dokonce 32 procent, to lze odůvodnit statistickou chybou. Jenže právě ta je v hlavní roli této poznámky,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

V textu pod grafem se můžeme dočíst, že statistická chyba ve výsledcích může být až 3,6 procentního bodu. „To je docela vysoké číslo, zejména pokud se týká stran na okraji či pod okrajem volební klauzule pěti procent. Když bychom tuto statistickou chybu započetli například hnutí STAN, skončilo by pod čarou vstupu do Parlamentu. Jiný typ průzkumů poskytl Kantar spolu se společností Data Collect. Zde vidíme budoucí možná osazenstva radnic ve velkých městech, jako jsou Praha, Brno či Ostrava. V těch, jak známo, často dochází k sestavování jiných předvolebních i povolebních koalic a také tam do místních ‚vlád‘ vstupují strany, které se nedostaly do Parlamentu,“ podotýká mediální analytik.

ČT se jako obvykle míchá do předvolebních klání

A všímá si, že i u „zavedených“ stran jsou procentní odhady značně různorodé. „Třeba SPD by v Brně resp. Ostravě získala 15 resp. 17 procent, zatímco v Praze – i ve spojení s Trikolorou a dalšími – jen 8.5 procenta. Odráží to specifika regionů a postavení jednotlivých subjektů v nich. To je samozřejmé. Ale opět i zde je hlášena nejvyšší možná odchylka plus mínus 3.2 procentního bodu, a to není zanedbatelné. V nepříznivém uspořádání by se tak do pražského zastupitelstva nedostal například spolek S.O.S. za práva zvířat, v Brně spolek Brno Brňankám a Brňanům a v Ostravě PRO zdraví spolu s Trikolorou. Tím chci říct, že takto vyráběným – jinak než jako výrobu na požádání to nelze brát – průzkumům se nedá moc věřit. Spíše to působí, jako by měly sloužit coby návod pro méně rozhodnuté voliče, jejichž hlas pak propadne sítem a bude rozdělen mezi partajní hegemony,“ myslí si Petr Žantovský.

Česká televize ohlásila, a jak slíbila, tak i celý tento týden činila, že bude do debat zvát vždy sedm nejlépe postavených subjektů. „Mezi ně se například v Ostravě nepropracovali Piráti a Trikolora, ačkoli jde o subjekty jistě nezanedbatelné, byť v obou případech z jiného důvodu. V Brně zase pod čáru ponoru zájmu ČT propadnou Svobodní a Přísaha. A Přísaha rovněž v Praze. To je nápadné. Nemůže to být způsobeno mimo jiné tím, že šéf Přísahy Robert Šlachta se v poslední době vyjadřoval na různá – třeba migrační – témata jinak, než je ve veřejnoprávní televizi povoleno? Třeba se jen těm průzkumům trochu pomohlo, že… Ale prokázat to nelze, jakkoli to vypadá podivně. Tak jako tak lze říci, že se nám jako obvykle ČT aktivisticky míchá do předvolebních klání,“ poukazuje mediální odborník.

Veřejnoprávní televize nemá právo selektovat názory

Tím ale mimo jiné porušuje paragraf 2 zákona č. 483/1991 Sb., kde se o tom, co má ČT za úkol, praví: „vytváření a šíření programů a poskytování vyvážené nabídky pořadů pro všechny skupiny obyvatel se zřetelem na svobodu jejich náboženské víry a přesvědčení, kulturu, etnický nebo národnostní původ, národní totožnost, sociální původ, věk nebo pohlaví tak, aby tyto programy a pořady odrážely rozmanitost názorů a politických, náboženských, filozofických a uměleckých směrů“. „Tento artikul lze vyložit jen jedním způsobem: ČT nemá žádné právo selektovat názory, politické ani jiné, na ty, jimž dá na obrazovce prostor, a na ty, kterým nikoli. A já dodám jen: před volbami to platí tisícinásobně, protože jde o naši společnou budoucnost, ne jen o perspektivy kamarádíčků ČT v politickém rejdišti,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…