Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že povinné nošení roušek může v boji proti šíření koronaviru více škodit než pomáhat. Zvlášť pokud lidé manipulují s rouškami nesprávně, přenesou si z nich virus na ruce, z rukou např. do očí a odtud se rozšíří do organismu.
WHO tvrdí, že by roušky měli nosit jen nemocní lidé.
Profesor Prymula uznává, že na názoru Světové zdravotnické organizace je část pravdy. Jenže jen část. Na videu, které koluje po českém internetu, zdůraznil, že roušku by opravdu měli nosit nemocní lidé, jenže háček je v tom, že někteří lidé mají jen lehký průběh nemoci Covid-19, takže vůbec nezaznamenají, že jsou nemocní.
Navíc virus vylučují z těla už nějaký čas před tím, než se u nich nemoc projeví příznaky v podobě vysoké teploty či suchého kašle. Tím, že nosí roušky všichni, chrání své spoluobčany. Pokud by byli nositeli viru, omezí tím jeho šíření, protože roušky omezují výskyt aerosolu s virem v ovzduší až o 80 procent.
To však ani podle Prymuly nic nemění na tom, že bychom si roušky měli sundávat opatrně, pravidelně je prát a stále si důkladně mýt ruce.
A pak je tu ještě jeden úhel pohledu. WHO prý lidem nedoporučuje nosit roušky proto, aby jich víc zbylo na zdravotníky.
„V tom textu experta Světové zdravotnické organizace se připouští, že jedním z důvodů je, aby roušky nechyběly zdravotníkům. Ti mají samozřejmě přednost a z tohoto úhlu pohledu to chápu. V České republice je ale situace úplně odlišná. Já bych chtěl poděkovat českému národu, který se k tomu postavil opravdu čelem. My jsme prakticky všichni vybaveni látkovými rouškami, které netvoří soutěž o to, že nebudeme mít roušky pro zdravotníky,“ upozornil Prymula na videu, které sdílel na sociální síti Facebook i premiér Andrej Babiš (ANO).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp