Sociální sítě sbírají o svých uživatelích řadu údajů, což může být problém, ale protože člověk není ze své podstaty tvor opatrný, tomuto riziku podléhá. Sociální sítě mají ale na lidi i pozitivní vliv. Mohou být v každodenním konfliktu s lidmi, se kterými by se jinak třeba dlouho neviděli. Tak to alespoň vidí Neff.
Nedémonizujme rizika internetu, vzpomeňme si na dopisy
„Když jsme s manželkou někam jeli, třeba do Tramtárie, tak když se vrátíme, tak mi to ještě půl roku od návratu nabízí nové hotely v Tramtárii, to mi přijde až směšné," pokračoval publicista. Podle jeho názoru je na každém, zda se reklamě rozhodne podlehnout. Je to zkrátka běžná součást dnešní reality a je zvláštní, že někteří lidé se nad tím dlouhodobě rozčilují.
A pokud se někomu nelíbí. že jeho data jsou volně dostupná dalším lidem, ať je prostě nedávají na internet. Rodiče i školy na to ostatně své děti už upozorňují. Informace na internetu mohou být použity různým způsobem, ale totéž podle Neffa dříve platilo o klasických dopisech, pokud se dostaly do nepovolaných rukou.
Rizika pro žurnalistiku
Podle Neffa ale nesmíme opomenout jistá rizika pro žurnalistiku. Někde se něco napíše na Facebook a novináři to hned citují jako hotovou věc. A další problém, objevují se názory, že např. ČT straní v ukrajinské krizi Západu. „Já osobně si to nemyslím," podotkl Neff, ale možná by to stálo za analýzu. Zároveň příliš nevěří tomu, že by se o některých věcech raději mlčelo, že by i na internetu fungovala autocenzura. Neff má za to, že je publikováno vše, co novinářům přijde zajímavé.
„Slýchávám také, vy máte pravdu, protože si myslíte totéž co já. Média dnes často přistupují k médiím s tím, že chtějí utvrdit ve svém názoru," posteskl si dále Neff. Přitom by to mělo být jinak, člověk by si měl něco přečíst a zamyslet se nad tím, jestli může mít pravdu autor, který vykresluje odlišná stanoviska.
Proto znovu zazněla základní Neffova rada: „Používejte vlastní hlavy i k něčemu jinému než k nošení čepice." Když si něco přečteme na blogu, měli bychom vzít v potaz např. to, že nejde o žádné boží výroky, ale o názor jednotlivce, se kterým můžeme a nemusíme souhlasit. Pokud se nám nezdá něco, co čteme, měli bychom se to snažit někde ověřit, mnohdy to zabere jen deset minut.
Kam půjdeme dál?
Jeden z diváků chtěl od Neffa slyšet, kam se zpravodajství posune dál. „Ve střednědobém horizontu bude docházet ke spojení elektroniky a lidského organismu," uvedl. Toto spojení povede k tomu, že lidé budou ve velmi rychlém čase reflektovat dění v různých částech světa.
Současně upozornil i na to, že náš svět je velice závislý na elektřině. Kdyby ta přestala fungovat, mohl by to být velký problém. Otázkou je, zda je něco takového reálné. Existují mnohé cesty, jak se dostat k energii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp