Půl milionu lidí musíme okamžitě pomoct s přesunem do Evropy, vyzývá německá kapitánka

15.07.2019 16:41 | Zprávy

„Prosím, přijeďte způsobem co nejšetrnějším k životnímu prostředí,“ požádala německá kapitánka lodi Sea Watch 3 Carola Rackete reportéry německého deníku Bild, když ji žádali o rozhovor. Splnili její přání. A ona jim na oplátku sdělila, že je bytostně přesvědčena, že žadatele o azyl přivezla do Itálie v souladu s mezinárodním právem a že musíme pomoct až půl milionu lidí, kteří v africké Libyi žijí ve strašlivých podmínkách.

Půl milionu lidí musíme okamžitě pomoct s přesunem do Evropy, vyzývá německá kapitánka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rybářská loď, ilustrační foto

„Jsem přesvědčena, že jsme jednali v souladu se zákonem,“ řekla jednatřicetiletá žena, která se odvolává na námořní právo, podle kterého je loď povinna poskytnout pomoc lidem v nouzi. „Zákon také říká, že jsme museli tyto lidi přivést do nejbližšího bezpečného přístavu, a to je Lampedusa,“ dodala německá kapitánka jedním dechem s tím, že kdyby žadatele o azyl nechala vyložit v Tunisku nebo v Libyi, vlastně by porušila zákon, protože nejde o zcela bezpečné země.

Kapitánka je navíc přesvědčena, že je povinností nás Evropanů přijmout na svém území i klimatické uprchlíky. V tuto chvíli sice žadatelů o azyl není mnoho, ale Rackete nepochybuje, že přijde doba, kdy bude mnohem hůř.

„Kolaps klimatického systému vyvolá vlnu klimatických uprchlíků, které samozřejmě musíme přijmout. V některých afrických zemích evropský průmysl ničí základní zdroje obživy. Vždy je třeba rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty, ale nyní se blížíme k bodu, kdy jde o nucenou migraci danou vnějšími podmínkami, jako je klima. A tady už nemáme na výběr a nemůžeme prostě říct, že tyto lidi nechceme. To je také odpovědnost Evropy,“ vyjádřila svůj názor německá kapitánka – pro některé hrdinka, pro jiné pirátka, která nectí suverénní rozhodnutí zemí migranty nepřijímat.

„Německo a další evropské země mají historickou odpovědnost za životní podmínky v Africe už od dob koloniální éry. Dnešní mocenské vztahy byly ustaveny Evropou,“ pokračovala kapitánka. Jen v Libyi dnes přežívá na půl milionu lidí, kterým musíme podle německé kapitánky bezodkladně pomoct. „Musíme jim okamžitě pomoct s bezpečným přesunem do Evropy,“ poznamenala žena.

Nevidí žádný strop v počtu lidí, kterým máme pomoct. Inspirací nám prý může být Libanon nebo Jordánsko.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

10:43 Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že buď Ukrajina vstoupí do NATO, nebo se vrátí k …