Působení v ozbrojeném konfliktu na území cizího státu má řešit nový trestný čin

26.10.2019 14:40 | Zprávy

Zapojení do činnosti nestátní ozbrojené skupiny, která se zaměřuje na působení v ozbrojeném konfliktu na území cizího státu, by nově mělo být samostatným trestným činem. Pachateli za něj má hrozit až pětileté vězení. Počítá s tím návrh Ministerstva spravedlnosti, který příští týden projedná vláda. Novela trestního zákoníku jde na jednání kabinetu bez rozporu, a lze tak očekávat její schválení.

Působení v ozbrojeném konfliktu na území cizího státu má řešit nový trestný čin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Začala říjnová schůze sněmovny. Jako první se projednávala novela zákona o prodejní době

 Určité formy členství v nestátních ozbrojených skupinách zaměřených na působení v ozbrojeném konfliktu probíhajícím na území jiného státu lze vnímat jako významnou bezpečnostní hrozbu, kterou však dle současné úpravy není možné či je velmi komplikované trestněprávně postihnout,“ uvedlo k návrhu ministerstvo.

Úřad zmínil to, že lidé působící ve zmíněných uskupeních si osvojí řadu vojenských praktik, přičemž existuje riziko, že je využijí i po návratu do ČR. Mohou mít rovněž sklon k zakládání radikálních či extremistických skupin nebo ke snaze získat své následovníky v boji.

Český trestní zákoník zná trestný čin služby v cizích ozbrojených silách. Ten se však týká pouze českých občanů a navíc jej nelze aplikovat na působení v nestátních skupinách, tedy například v povstaleckých silách. Stejně tak jej není možné použít na působení u útvarů, které se sice za stát označují, ale nejsou jím – třeba v případě Islámského státu.

Trestný čin účasti na teroristické skupině lze zase použít jen tehdy, jestliže se prokáže teroristický charakter uskupení – tedy zejména to, že je zaměřená na páchání teroristických trestných činů. „To může v určitých případech narážet na obtíže, zvláště za situace, kdy se aktivity takové skupiny budou odehrávat daleko od území České republiky v místě ozbrojených konfliktů,“ podotklo ministerstvo.

Další trestné činy jako spolupráce s nepřítelem nebo válečná zrada jsou zase podmíněné vyhlášením válečného stavu nebo stavu ohrožení státu ze strany ČR.

Nový trestný čin nazvaný „účast na nestátní ozbrojené skupině zaměřené na působení v ozbrojeném konfliktu“ nebude vyžadovat, aby byl pachatel formálně členem takového uskupení. Bude postačovat i jeho faktické včlenění – například i tím způsobem, že do daného státu odcestuje s úmyslem zapojit se do bojové činnosti skupiny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Zálohování PET lahví a plechovek

Můžete mi vysvětlit smysl zálohování? Kde berete jistotu, že se pak bude víc třídit? Co když třeba docílíte tak toho, že se možná budou víc třídit lahve a plechovky, které lidé budou kvůli zálohám vracet do obchodu, ale zbytek odpadu, přestanou třídit? A proč musím petky případně vracet neporušené? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump propláchl milovníky Ukrajiny, Drulák jim ještě přidal

11:30 Trump propláchl milovníky Ukrajiny, Drulák jim ještě přidal

„Můžou se dohodnout, nemusejí se dohodnout, můžou být jednou součástí Ruska, nemusejí být součástí R…