Polská ministryně životního prostředí soudí, že konec sporu kvůli dolu Turów je na dohled. Je Půta také optimista? „Já jsem optimista už osm měsíců. Dnes do Polska odešla poslední textová úprava, po těch posledních jednáních, s doplněnými všemi dalšími připomínkami. Já věřím, že pokud polská strana, polská vláda tu mezivládní dohodu chce uzavřít, tak má teď nejlepší příležitost to udělat,“ podotkl Půta.
„Jednání jsou tvrdá. Je to poprvé, kdy se Česká republika celkem jasně postavila za české občany tady v okolí dolu Turów, protože tam se těží vlastně už od padesátých let, vždycky to bylo, nebo to probíhalo tak, že to, co je v Polsku, je v Polsku a do toho vám nic není. A díky evropské legislativě a podmínkám, za kterých se ta těžba dá povolit, tak jsme se mohli ozvat. Ozvali jsme se, jsem rád, že to česká vláda udělala. A teď máme významně lepší vyjednávací předpoklady díky rozhodování Evropského soudního dvora,“ dodal Půta.
„Polská strana hájí svoje zájmy, polská strana dlouhodobě ignorovala naše návrhy – do té doby, než loni v květnu Evropský soudní dvůr řekl, že Česká republika má v těch stížnostech s povolováním těžby, s nedodržováním evropského unijního práva pravdu – tak s námi v podstatě nejednali, všechny nároky ignorovali s tím, že těžba v Polsku nemá na české území žádný vliv,“ poznamenal Půta.
Česká ministryně životního prostředí podle slov moderátorky Zuzany Tvarůžkové kompromis vychválila a řekla, že v té smlouvě jsou podchyceny všechny zájmy životního prostředí. „Vy s tím jednoznačně souhlasíte. A jenom by mě zajímalo, jak to vypadá s tou férovostí, nejenom na české, ale i na polské straně, protože Poláci prý vždy rádi slibují, ale pak vždycky vymyslí nějakou zákulisní záležitost nebo nějaký manévr. To alespoň říká exministr Brabec,“ podotkla Tvarůžková.
„V tom má trochu pravdu, mimochodem ta smlouva tak, jak je teď konstruována, ten konečný text, vychází z těch jednání posledního tři čtvrtě roku, to znamená, že opravdu se zpracovávala a cizelovala dlouho. Je tam většina věcí podle mého názoru podchycena. Bez té smlouvy budeme totiž po Polsku něco vymáhat, budeme těžko dokazovat, že ty věci souvisí přímo s těžbou v dole, což je koneckonců argument, který opakovaně při tom vyjednávání používali,“ zmínil Půta.
Další otázka směřovala k možnému narušení vztahů mezi Polskem a Českem – právě kvůli dolu Turów. „Nebudu zpochybňovat, že tam ke zhoršení vztahů došlo. Možná jednotlivci třeba vylepí na svoji hospodu v Bogatyni, kam tedy Češi nikdy nechodili, že Čechy neobsluhují, možná to je trošku mediální obraz, že je někdy větší než ta skutečnost, protože při těch protestech, když polští horníci blokovali příjezd do Polska, tak sousední, kilometr vzdálený přejezd do Polska byl otevřený, ale samozřejmě, že média nasdílela, nasbírala ten protest samotný, ale myslím, že Češi chodí běžně do Bogatyně nakupovat do místních obchodních domů a žádný velký problém to není,“ sdělil Půta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.