Spojené státy i země Evropské unii odsoudily ruské útoky na ukrajinské panelové domy a další civilní objekty. Zazněl mezi nimi i hlas prezidentů devíti zemí, zemí tzv. Bukurešťské devítky, která vznikla z iniciativy rumunského prezidenta Klause Iohannise a polského prezidenta Andrzeje Dudy.
„My, prezidenti České republiky, Bulharska, Estonska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Polska, Rumunska a Slovenska odsuzujeme včerejší masové bombardování ukrajinských měst ze strany Ruska, které představuje válečné zločiny podle mezinárodního práva. Připomínáme, že válečné zločiny a zločiny proti lidskosti nepodléhají žádné promlčecí lhůtě a vztahuje se na ně jurisdikce soudů po celém světě,“ upozornili prezidenti devíti zemí.
Zazněl proto požadavek, aby Rusko okamžitě zastavilo útoky na civilní cíle a aby byli viníci těchto útoků potrestání.
Stejně tak prezidenti varovali představitele Ruska před použitím jaderných zbraní.
„Jakékoli hrozby ruských představitelů použitím jaderných zbraní považujeme za nepřijatelné. V této souvislosti znovu potvrzujeme náš závazek chránit své země a spojence. Jménem našich států požadujeme, aby Rusko okamžitě přestalo útočit na civilní cíle. Nepřestaneme se snažit postavit před soud osoby odpovědné za tyto zločiny,“ pokračovali prezidenti.
Vedle prezidenta Zemana ruské dronové a raketové útoky odsoudil také český premiér Petr Fiala (ODS). Zdůraznil, že Česká republika bude dál podporovat Ukrajinu.
„Ruské útoky na ukrajinská města nejsou zaměřeny na poškození vojenské infrastruktury. Jde o vraždění civilních obyvatel a šíření strachu. Válečná agresivní politika Ruska nesmí uspět, myslíme na nevinné oběti a podporujeme Ukrajinu v jejím spravedlivém boji,“ napsal předseda vlády na sociální síti Facebook.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp