Na serveru Svobodné fórum, který založil bývalý šéfredaktor řady českých deníků Pavel Šafr, o tom píše publicista Jan Jandourek. Ten býval komentátorem Mladé fronty Dnes před tím, než ji spolu s Lidovými novinami koupil Andrej Babiš.
Putin v rozhovoru pro italské noviny Corriere della Sera řekl: „Pokud jde o obavy některých zemí z možných agresivních akcí Ruska, myslím si, že jen člověk, který není zdravý (…) si může představit, že by Rusko najednou napadlo NATO.“ Podle Jandourka tak tím v podstatě ruský vládce řekl to, co si myslí všichni. Tedy že kdo se chce dobrovolně dostat do konfliktu s NATO, není normální.
Je na Putinových rozhodnutích něco normálního?
Jandourek ale argumentuje tím, že Putin loni obsadil Krym, a porušil tak mezinárodní právo. „Je na tom něco normálního? Když Západ vyhlásil sankce, Putin vyhlásil bojkot západního zboží, který postihl ruské obyvatelstvo, nikoli Západ. Je na tom něco normálního? Prezident Obama přišel s ideou „restartu“ vztahů s Ruskem. Výsledkem je počátek nové studené války. Je na tom něco normálního?“ ptá se Jandourek.
Myslí si, že pokud nás chtěl Putin uklidnit nebo někoho přesvědčit, moc se mu to nepovedlo. „Protože osazenstvo Kremlu asi málokdo rozumný považuje za normální vládnoucí elitu. Vůdcové Ruska dělají dojem, že pro odvrácení pozornosti od neschopnosti inovovat svou zemi a změnit ji ze zaostalého vývozce surovin v přijatelný stát udělají cokoliv. Je třeba najít nepřítele, a tím je dekadentní Západ,“ domnívá se publicista.
Autoritativní vůdci mají jiná kritéria k rozhodování než rozumnost
V argumentaci si na pomoc bere i Adolfa Hitlera, ke kterému tak Putina nepřímo přirovnává. Když Hitler napadl SSSR, také to nebylo moc rozumné, ale stejně to udělal. „I kdyby se proti němu nepostavilo počasí a dobyl do konce roku 1941 Moskvu, není nikde řečeno, že by boje nepokračovaly dál. Rozumnost není faktor, na který se dá u autoritativních vůdců spolehnout, protože jejich kritéria jsou jiná,“ myslí si Jandourek.
Celý text je ZDE
Zemi lze okupovat nenápadně tak, že si toho prostší povahy hned nevšimnou
Poukazuje i na to, že nikdo také neříká, že chce Rusko na NATO zaútočit klasickým a poněkud primitivním způsobem. „Útok neznamená vždycky příjezd tanků, jako tomu bylo u nás a v Afghánistánu za Brežněva nebo jako to dělají zelení mužíčkové za Putina na Ukrajině. Válku lze vést kombinovaným způsobem, ekonomickým nátlakem, propagandou, získáváním agentů a kolaborantů. Zemi lze okupovat postupně a nenápadně, aniž si toho prostší povahy hned všimnou,“ popisuje Jandourek své představy, jak by mohlo Rusko na některé země NATO zaútočit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam