Smetana v rozhovoru pro Reflex.cz uvedl, že Rusko neuspělo se svými původními cíli, ačkoliv tvrdí opak. „Ruská strana říká, že dosáhla vytyčených cílů, oslabila ukrajinskou armádu a nyní se může vrhnout na osvobození Donbasu, což byl vždy prvotní cíl, a případné dobytí Donbasu proto bude přetaveno do politického vítězství,“ naznačil Smetana plány Ruska v příštích týdnech a upozorňuje, že původní plány byly prokazatelně jiné.
„Oni říkají, že to byl jejich cíl od začátku, což je určitě tvrzení, které se nezakládá na pravdě. Podle jejich postupu v prvních týdnech války byl cíl jiný. Donbas si Vladimir Putin vytyčil jako svůj nový cíl až ve chvíli, kdy musel slevit ze svých maximalistických a přehnaně ambiciózních plánů, které nekorespondovaly s vojenskými prostředky, zvolenou taktikou ani přípravou pozemní armády, jejíž nižší důstojníci a vojáci do poslední chvíle nevěděli, do čeho jdou, a tomu odpovídá i jejich morálka a motivace,“ uvedl bezpečnostní analytik.
Ruská armáda podle Smetany na frontě u Kyjeva i v jiných oblastech narazila na kulminační bod, kdy už nebyla schopná dosahovat smysluplných operačních úspěchů a musela přejít do mírné defenzivy. „Ukrajinská armáda proto pomalu přechází k dílčím protiofenzívám, zejména na severu kolem Kyjeva. Pro Rusko už teď bude důležité jen držet obranné pozice a bude tam držet velkou část ukrajinské armády a bude se moci soustředit na dobytí Donbasu v těch administrativních hranicích z roku 2014 a tehdy to budou moci prohlásit za politické vítězství,“ vysvětloval Smetana.
Hlavní boje by prý teď měly pokračovat u Mariupolu nebo Charkova. „Mariupol padne v několika příštích dnech až týdnech, když ho bude Rusko kontrolovat, uvolní se mu vojáci a přesune se k Izjumu a soustředí se na dobytí Donbasu. „To se jim ale podle mě vůbec nemusí podařit, je tam stále spousta otazníků, zatím se stále drží Charkov nebo Izjum a ani v pátém týdnu války nevidíme, že by se Rusko blížilo k tomu tato města dobýt,“ prohlásil bezpečnostní analytik.
Samotná válka je podle Smetany velkou strategickou chybou a již nyní prezident Putin prohrál. „Teď nechávám stranou to, že jde o akt proti mezinárodnímu právu a všechny ty morální otázky, ale jde podle mě také o strategickou chybu. I kdyby se podařilo dobýt celý Donbas, i pokud by se ho podařilo nějak silově nebo mírovou dohodou udržet a i kdyby to propaganda dokázala protlačit jako vojenský a diplomatický úspěch, tak Rusko už stejně prohrálo,“ zhodnotil Smetana.
„Ty cíle byly mnohem větší, Putin chtěl z Ruska opět udělat velmoc a už v tomto zásadně selhal. Vidíme spojenější NATO než kdy předtím, vidíme státy jako Finsko nebo Švédsko, které přemýšlejí o vstupu do Aliance, členské státy investují obrovské peníze do obrany, vidíme největší sankce v historii a Rusko z toho vyjde ekonomicky slabší, diplomaticky izolovanější a strategicky v mnohem horším postavení než předtím. Takže rozhodně se budeme moci bavit o ruském vítězství,“ dodal Smetana s tím, že se navíc boje mohou protáhnout klidně na několik let.
I proto prý musí Západ vytrvat ve vojenské a materiální podpoře Ukrajině a také ve zpravodajské spolupráci. „Rozhodující bude v dodávkách neustat a okupovanou zemi systematicky podporovat, bojovat se totiž může měsíce, možná roky,“ uvedl Smetana s tím, že jinak by Západ nic jiného podnikat neměl a rozhodně by neměl do války vojensky zasahovat.
„To by bylo kontraproduktivní a nebezpečné. Pro Vladimira Putina není přijatelná jiná než vítězná válka. S ohledem na situaci na bojišti už redefinoval úspěch své speciální operace, která by se změnila v politickou prohru, pokud by se konflikt přesunul na území Ruska. Než to, raději jaderný útok. Pokud by došlo k přímému vojenskému zapojení NATO, šance, že by k takovému kroku mohlo dojít, se zvyšuje. Nevíme jak, nejsem schopen to říct na procenta, protože nemáme způsob, jak to spočítat, ale v logice toho strategického uvažování se s tím počítat dá,“ dodal Smetana.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.