Dva bývalí šéfové tajných služeb Spojených států označili Donalda Trumpa za riziko pro Spojené státy. Stalo se tak poté, co zřejmě trochu nevěřícně sledovali 45. prezidenta USA, jak si na summitu v Asii notuje s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a říká, že věří Putinovi, pokud ten tvrdí, že Rusové americké prezidentské volby neovlivňovali.
Trump později své vyjádření mírnil a doplnil, že Putin je přesvědčen o tom, že mluví pravdu, a Trump prý chtěl jen říci, že bere v potaz jeho přesvědčení. On sám jako prezident USA však věří americkým tajným službám. Dvěma bývalým šéfům tajných služeb však toto ujištění nestačilo.
Celý článek v angličtině naleznete zde.
James Clapper a John Brennan okamžitě připomněli, že si od Trumpa vysloužili nálepku „politických hackerů“ za to, že nepochybují o ruském pokusu o ovlivnění amerických prezidentských voleb. Co by ale měl udělat Trump, aby nepředstavoval riziko pro národní bezpečnost? Měl prý Putinovi dát najevo, že ve Spojených státech dobře vědí, o co se Rusové pokoušeli. Pokud nic takového od Trumpa nezaznělo, dal prý Putinovi najevo, že mu to projde.
Podobně vstřícně by se mohl Trump chovat i k jiným zahraničním státníkům, kteří budou hýčkat prezidentovo ego, varoval dále Brennan před Trumpovým slabým místem. Clapper dal Brennanovi za pravdu. Pokud Číňané a Rusové rozvinou před Trumpem dost červených koberců a budou ho dostatečně vychvalovat, Trump by jim mohl vycházet vstříc víc, než by pro Spojené státy bylo zdrávo.
Trump však nevidí nic špatného na rozvíjení dobrých vztahů s Ruskem, protože Spojené státy Rusko potřebují k vyřešení situace v Sýrii, na Ukrajině, ale také v Severní Koreji.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp