Ve čtvrtek probíhal na ruské televizi každoroční maraton otázek veřejnosti na prezidenta Vladimira Putina. Ten se snažil svůj národ ubezpečit, že ekonomická krize přejde a Rusko se opět postaví na nohy. Také podle agentury AP upevňoval svoji image silného vůdce, „který ochrání Rusko před hrozbami ze zahraničí a pečuje o potřeby obyčejných lidí“.
Putin dostal celkem tři miliony dotazů, na které letos odpovídal více než tři a půl hodiny. Jeho osobní rekord je přes čtyři a tři čtvrtě hodiny.
Mluvil o válce v Sýrii, vysvětloval Rusům, že k Turecku stále chová přízeň, jen je tam několik politiků, kteří „se chovají nevhodně“. Stále jej ale považuje za spojence. Zároveň ale pohrozil, že adekvátně odpoví na jakýkoliv projev nepřátelství.
Poznamenal i to, že by se USA měly konečně vzdát svých „imperiálních ambic“ a začít respektovat legitimní ruské zájmy. „Pokud s námi budou důstojně jednat, budeme vždy schopni najít řešení, které bude vyhovovat všem,“ řekl Putin s tím, že je třeba, aby Rusko bylo vnímáno jako rovný partner.
Pochválil prezidenta Obamu za to, že dokázal uznat chybu, kterou byla intervence v Libyi. Podle Putina dokáže takovou chybu přiznat „jen velmi silný muž“. Když se jej však ptali, zda mu bude Obama chybět, odpověděl, že jednou musí všichni odejít, bude však připraven spolupracovat s jeho nástupcem, ať už jím bude kdokoliv.
Putin sám nikoho nepreferuje, vyjádřil se však, že zrovna Hillary Clintonová nepředstavuje žádnou změnu, jelikož Bill Clinton již prezidentem byl. A podle ruského přísloví jsou muž a žena jen jedna strana téže mince.
Mluvil také o intervenci v Sýrii, která podle něj pomohla promovat ruské zbraně a nyní má objednávky za zhruba 50 miliard dolarů. Největší poptávka je po protivzdušných obranných systémech.
Mezi volajícími byla i dvanáctiletá dívka, která se jej ptala na to, jak by se zachoval, kdyby měl na výběr mezi záchranou topícího se tureckého prezidenta Erdogana, či ukrajinského prezidenta Porošenka. Na to jen stroze odpověděl, že „pokud se někdo rozhodne utopit, je nemožné jej zachránit“. Dále však uvedl, že pomocnou ruku nabídne komukoliv, pokud si to budou sami přát.
Kritizoval také čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, který se na jeho vkus vyjadřuje příliš extrémně, což nevede k ničemu dobrému. „Doufám, že vůdce Čečenska a další lídři ruských regionů si jsou vědomi stupně své zodpovědnosti. A uvědomí si, že jednat a formulovat svůj postoj vůči oponentům extrémním způsobem nenapomáhá politické stabilitě, ba naopak.“
Vyjádřil se také ke kauze Panama Papers, kdy připomněl, že oficiálně nedošlo k žádnému porušení zákona. Zároveň však uvedl, že navzdory všem předpokladům se v dokumentech nachází věrohodná data. Přesto je však označil za pokus USA zdiskreditovat Rusko. „Víme, že jsou v tom namočené americké tajné služby,“ řekl Putin. „Čím blíže budeme volbám, tím více takových pokusů bude.“
V pátek se však Kreml omluvil americké bance Goldman and Sachs a německému deníku Suddeutsche Zeitung za to, že poradci prezidenta Putina mylně informovali o tom, že je deník majetkem banky.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že je to spíše chyba těch, kdo prezidentovi připravovali podklady, tedy jeho chyba. „Byla tam informace, kterou jsme si řádně nepřekontrolovali a poslali ji prezidentovi. Omluvili jsme se (bance) a ještě se omluvíme deníku,“ řekl Peskov.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa