Západ sleduje ruskou agresi proti Ukrajině a podporuje ukrajinské obránce. Středeční MF Dnes však upozorňuje, že na starém kontinentu může vypuknout další válka a to mnohem blíže srdci unie, konkrétně na Balkáně. Mezi Kosovem a Srbskem, které kosovské území stále považuje za svou součást.
„‚Velký Putin‘ prý zavolal ,malému Putinovi' a dal mu instrukce, aby vyprovokoval nový ozbrojený konflikt v Evropě, tentokrát v Kosovu. Myslí si to hlavně Kosované, ale nejen oni. Důkazy o nějaké takové domluvě nejsou. Faktem však je, že jakási ,miniukrajinská válka' blíže srdci Evropské unie by se Moskvě skvěle hodila do karet. Když nic jiného, tak by zpochybnila odhodlání a důvěryhodnost evropského bloku. ,Velký Putin', tedy ruský prezident, by byl jistě potěšen, pokud by ,malý Putin', tedy jeho srbský protějšek a obdivovatel Aleksandar Vučič, rozpoutal nový kosovský konflikt," stojí v MF Dnes.
Faktem je, že napětí mezi Kosovem a Srbskem již několik měsíců nepolevuje. Ke sporům na hranici mezi Srbskem a Kosovem dochází minimálně od srpna, kdy Srbsko s Kosovem vedly spor o státní poznávací značky na automobilech. A zdá se, že situace se nelepší.
„V Kosovu je situace složitá,“ řekl náčelník generálního štábu srbských ozbrojených sil Milan Mojsilovič v rozhovoru s televizí Pink.
Srbská armáda byla uvedena do stavu pohotovosti.
Je třeba dodat, že kvůli sporům s Kosovem byla armáda Srbska uvedena do pohotovosti několikrát a k válce to nakonec nevedlo. Nemusí na ni tedy dojít ani teď.
Kosovský ministr vnitra Xhelal Svecla v úterý prohlásil, že Srbsko pod vlivem Ruska usiluje o destabilizaci Kosova podporou srbské menšiny na severu země. Na jeho slova upozornila agentura Reuters. Z kosovského pohledu napětí zvyšuje srbská menšina žijící na severu země. Právě Srbové brzdí provoz na hranici mezi Kosovem a Srbskem.
„Řinčení šavlí je hlasitější než kdy jindy a následuje po prohlášení některých médií v Srbsku, že Priština (hl. město Kosova) připravuje ‚útok‘ na etnické srbské oblasti na severu Kosova. Vláda v Prištině se k obviněním nevyjádřila. Už dříve ale obvinila pana Vučiče, že hraje ,hry', aby vyvolal potíže," napsala k situaci britská BBC.
Představitelé Severoatlantické aliance vyzývají Kosovo a Srbsko k oboustrannému zklidnění situace. V Kosovu je přítomno asi 3700 jednotek mírové mise KFOR.
K neopadajícímu napětí se rozepsal i server britského deníku The Guardian. Připomněl, že došlo k zatčení jednoho z policistů, což jen zhoršilo situaci.
„Priština se pokusila naplánovat na 18. prosince místní volby v obcích se srbskou většinou – ale byly odloženy poté, co oznámení vyvolalo všeobecné pobouření a hlavní srbská politická strana prohlásila, že uspořádá bojkot. Poté byl 10. prosince zatčen bývalý policista podezřelý z účasti na útocích proti příslušníkům etnických Albánců, což pobouřilo etnické Srby, kteří postavili barikády, které ochromily dopravu kolem dvou hraničních přechodů.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.