"Je možné vyjít do ulic, demonstrovat, stávkovat a demolovat nejen ulice, ale i image země, jež je jedním z hlavních faktorů důvěryhodnosti jak pro znepokojené věřitele, tak pro mezinárodní investory," nastínil sociolog ve svém komentáři pro MF Dnes jednu z cest, jakými se české odbory mohou do budoucna vydat.
"To je cesta radikálních odborů, které tak podsekávají svým zemím nejen možnost ekonomické záchrany, ale i obnovy ekonomických a sociálních perspektiv těch, jež vedou do ulic," konstatuje. "Lze však očekávat, že i lidé hodně horkokrevní nakonec poznají, že tato přímočará cesta je slepá."
Sedněte si ke stolům, vyhrňte rukávy a jednejte
"Ta druhá cesta v prvé řadě vyžaduje promyšlený a vysoce praktický program zvýšení konkurenceschopnosti lidského potenciálu," myslí si Fišera. "Tvrdým úsporám a celonárodnímu utahování opasků se vyhnout nelze. To se děje a dít se musí."
Úspory musí akcentovat přesvědčivou míru sociální citlivosti a nezbytné solidarity, ovšem vyjednávání její míry je velmi náročné a vyžaduje "klidné a rozumné hlavy v čele všech důležitých sociálních partnerů společnosti".
Příklad bychom si mohli vzít z Irska. Tam došlo doslova k zázraku. "Na jeho začátku došlo k legendární dohodě vlády s odbory a zaměstnavateli, jež sice znamenala velké ústupky od všech partnerů, ale nakonec vedla k velké regeneraci této země." Irsku se to vyplácí dodnes, ačkoli patří mezi nejvíc zadlužené státy eurozóny. "Začínají v něm totiž opět růst zahraniční investice, zatímco v Řecku je tomu právě naopak."
Vítězství socdem bude Pyrrhovo
Vláda Petra Nečase je podle Fišery, který byl na počátku devadesátých let politikem a později poradcem Českomoravské komory odborových svazů, neschopná reformy komunikovat a garantovat jejich sociální ráz, proto popouzí odbory a ty odpovídají radikálně. I když by kabinet měl sílu zákony prosadit, jejich život by byl jepičí. "Levice se je totiž po volbách bude snažit změnit. Její vítězství tak bude s vysokou pravděpodobností tím Pyrrhovým."
Když se odborům podaří svými protesty zvítězit, bude to možná ještě horší. "Pak hrozí, že se naše ekonomická situace bude nadále zhoršovat a naše schodky porotou. Přitažlivost pro investory klesne a mnoho lidí se probudí z iluze, že přímá cesta k sociální spravedlnosti vede zároveň aspoň k trochu slušné ekonomické prosperitě. Lidé později na něco takového dlouho nezapomenou."
Čtěte:
Dopravní odbory chtějí generální stávku
Šéfové odborů sní o obrovské stávce. Pracující se bojí
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par