Válka na Ukrajině trvá už 639 dní a ruský prezident Vladimir Putin sáhl ke srovnání vpádu ruských agresorů na Ukrajinu, s izraelským konfliktem mezi armádou a teroristy z hnutí Hamás, který trvá 7 týdnů. Západ obvinil z pokrytectví.
„Putin prohlásil, že účastníci summitu G20, kteří vyjádřili šok nad pokračující ruskou válkou na Ukrajině, by měli být místo toho ‚šokováni‘ ‚krvavou‘ revolucí na euromajdanu z roku 2014 na Ukrajině a následnou válkou, kterou ‚kyjevský režim vedl proti vlastnímu lidu‘ na Donbase a ‚vyhlazením civilního obyvatelstva v Palestině, v Pásmu Gazy‘,“ napsal k washingtonský Institut pro studium války (ISW).
Putin také naznačil, že je ochoten jednat o míru na Ukrajině. Jenže v mantinelech, které stanoví Rusko. Ani náznakem nezmínil požadavek ukrajinské strany, že je ochotná jednat s Ruskem, pokud se Rusové stáhnou z území, které je z mezinárodního hlediska ukrajinské.
Naproti tomu, ze strany EU se Ukrajině dostalo zastání.
Bloomberg 21. listopadu oznámil, že Evropská unie (EU) navrhla plán na posílení bezpečnostních závazků členských států EU vůči Ukrajině. Bloomberg s odvoláním na předběžný návrh uvedl, že návrh EU bude vycházet ze stávajících bilaterálních dohod uzavřených v rámci deklarace Skupiny sedmi (G7) o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. Návrh údajně obsahuje mechanismy pro: dlouhodobou vojenskou pomoc; výcvik ukrajinských sil; spolupráci s ukrajinskou domácí obrannou průmyslovou základnou (DIB); posílení schopnosti Ukrajiny čelit kybernetickým a hybridním hrozbám; pomoc při odminování; podpora reformního programu Ukrajiny v rámci procesu přistoupení k EU; pomoc při energetické transformaci Ukrajiny a úsilí o jadernou bezpečnost; a sdílení zpravodajských a satelitních snímků.
Zástupce EU pro zahraniční věci Josep Borrell 13. listopadu prohlásil, že Ukrajina je nejvyšší prioritou EU a že závazek EU vůči Ukrajině zůstává v platnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.