Britská premiérka Theresa Mayová nepochybuje o tom, že v útoku, k němuž byl použit smrtelně nebezpečný jed Novičok, má prsty Rusko. Velká Británie proto vykázala 23 ruských diplomatů ze svého území. Celá řada států EU vyjádřila Británii solidaritu a také vykázala několik ruských diplomatů. Česko vyhostilo tři. Premiér v demisi Andrej Babiš se v této souvislosti vyjádřil tak, že Rusko osočilo Českou republiku, že Novičok použitý k útoku v Británii mohl pocházet i z našeho území. Babiš konstatoval, že Moskva překročila všechny meze a my musíme být solidární s Británií.
Rakousko se rozhodlo jít jinou cestou. Z Vídně neodejde žádný ruský diplomat. Proč? Kancléř Sebastian Kurz a ministryně zahraničí Karin Kneissl ve společném prohlášení uvedli, že se Rakousko stalo po roce 1945 neutrální zemí a v duchu této tradice se cítí být mostem mezi Východem a Západem. Ruští diplomaté z Vídně nebudou vyhoštěni, aby zůstaly otevřeny komunikační kanály mezi EU a Ruskem.
„Chceme ponechat komunikační kanály s Ruskem otevřené. Rakousko je neutrální země a vidí se jako budovatel mostu mezi Východem a Západem,“ stojí v prohlášení.
Agentura AFB k tomu dodává, že součástí rakouské vládní koalice jsou také krajně pravicoví Svobodní, kteří podepsali smlouvu o partnerství s hlavní vládní ruskou politickou stranou Jednotné Rusko.
Rakousko je členem EU, ale není členem NATO. Pokud jde o vyhošťování diplomatů, opatrnější je např. také sousední Slovensko, ale i další země. Naproti tomu Německo, Francie nebo Polsko vyhostily čtyři diplomaty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp