Rakušanova klíčenka, Michalikových dvě stě mega. A za vším „Bakalova banka“

04.01.2022 17:41 | Analýza

Kolínská chytrá klíčenka. Komunální „evropsky unikátní“ projekt Víta Rakušana a také jeden z mnoha příběhů, kvůli kterým v Česku při vyslovení „smart city“ mnoho lidí cítí takové to „tunel“. Lokální projekt je dnes užitečné připomenout zejména proto, že právě Ministerstvo vnitra, na které Vít Rakušan usedl, zajišťuje podobné „chytré“ projekty na celostátní úrovni.

Rakušanova klíčenka, Michalikových dvě stě mega. A za vším „Bakalova banka“
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Vít Rakušan

„Kolínská chytrá klíčenka je evropským unikátem. Jejím cílem je sloužit dětem a pomoci jejich vytíženým rodičům. Děti už nebudou potřebovat peněženku s hromadou karet a čipů. Jeden multifunkční nástroj v podobě chytré klíčenky zastane vše a ještě něco navíc,“ stojí na webu projektu.

Ten měl dětem sloužit jako klíč do školy, na školní oběd (ten měla podle webu zvládnout objednat, zaplatit, a dokonce i vyzvednout, což je tedy hodně divoká představa, jak kartička vyzvedává oběd). Bylo ji možné využít také do knihovny, do kolínské MHD a součástí byla i osobní zdravotní knížka Zdravel.

Rodiče ji mohli dětem aktivovat i jako platební kartu a posílat jim na ni kapesné. Partnery projektu totiž byli společnost MasterCard a také Československá obchodní banka.

Smlouva na projekt byla podepsána v dubnu 2018 mezi kolínskou radnicí a společností Paynovatio a.s. Zakázka byla vybrána bez výběrového řízení.

CELÁ SMLOUVA ZDE

Starosta Vít Rakušan měl podle serveru Česká justice přes svou tiskovou mluvčí vzkázat, že výběrového řízení nebylo třeba, protože město za provoz karty nic neplatilo. Realita je ale taková (jak dokládá i smlouva z rejstříku), že město zaplatilo 830 tisíc za nákup pěti tisíc karet. Za provoz portálu sice byla na smlouvě uvedena částka 0 Kč, zato ale firma dostala 50 000 za „projektové řízení“.

Zdroj: www.hlidacsmluv.cz

Velmi rychle po podepsání smlouvy se v Kolíně začaly dít věci. Takto je na sociální síti popsala jedna z matek: „Mne postavili před hotovou věc na třídních schůzkách v dubnu 2018, že to od září musejí mít všichni, tedy všechny děti.“

Ta začala upozorňovat na některé podivné okolnosti projektu. Především na fakt, že konto, které rodiče mohli dětem ke kartičce zřídit, mohlo být pouze u peněžního ústavu ČSOB, přes který také byly realizovány všechny platby.

Když proti tomu jako občanka protestovala na kolínském zastupitelstvu, reagoval místostarosta Michael Kašpar (s odstupem na sociální síti): „Toto není pravda. Rodiče si nemusejí v ČSOB žádný účet otevírat! Předplacenou kartu mohou dobíjet ze svého účtu v jakékoli jiné bance v ČR.“

Místostarosta Kašpar zároveň tvrdil, že kartu poskytující podobné služby žádná jiná banka v ČR nevydává, takže nebylo možné ani vybírat. A navíc prý město banku vůbec nevybíralo, to si dělala společnost Paynovatio, která měla na celý projekt smlouvu.

Podle vzpomínek byla později celá akce spojena s velkou propagací, která motivovala děti a rodiče nejen ke zřízení karty, ale rovněž k jejímu využívání jako finančního nástroje.

Teď však, jak vyplývá z informace kolínské základní školy rodičům, platnost klíčenky jako finančního nástroje končí. 17. 12. byli rodiče vyzváni, ať z karty do konce roku vybijí hotovost, kterou na ní mají. Kdo to neučinil, musí se teď handrkovat s bankou v rámci reklamačního řízení.

Pokud by rodiče s klíčenkou chtěli dál platit, musejí si za 124 korun koupit novou, původní zrušit a oběhnout si znovu všechny instituce, kam má platit (knihovna, dopravní podnik atd.). Nová klíčenka má prý také odlišné obchodní podmínky a sazebník, ale o podrobnostech se škola nezmiňuje.

Takto tedy končí evropsky unikátní projekt Víta Rakušana.

Michalikova trefa za skoro čtvrt miliardy

Ačkoliv starosta Rakušan projekt vždy hájil a chlubil se jím i v cizině, jeho duchovním otcem byl podle vzpomínek advokátky Čírtkové místostarosta Michael Kašpar. Tento někdejší učitel kolínského gymnázia je dlouholetým politickým souputníkem Víta Rakušana, od roku 2019 jeho nástupcem ve funkci starosty.

Kromě toho je také předsedou zastupitelského klubu STAN ve Středočeském kraji a místopředsedou krajského výboru. Tam je jeho nadřízeným předseda Věslav Michalik a i v krajském zastupitelstvu je Michalik, náměstek hejtmanky pro finance, považován za hlavní mozek STAN.

Michalik, dlouholetý starosta Dolních Břežan, ovládá středočeský STAN minimálně od roku 2016, kdy se stal radním s prstem na evropských dotacích. Jeho politický životopis je ale mnohem delší. Již v roce 2010 musel odstoupit z druhého místa středočeské kandidátky TOP 09 a STAN. O roli dvojky Miroslava Kalouska přišel kvůli transakcím své společnosti CA IB.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

14:01 Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně poslal premiéra Petra Fialu na léčení …