„Syřané nejsou typičtí uprchlíci, takoví ti nuzáci, kteří vezmou za vděk trochou jídla a oblečení. Tohle jsou kultivovaní lidé, jež se vylodí z bárky se svými iPhony, tablety a kabelkami Gucci. Kdyby byli blonďatí, tak byste je považovali za Skandinávce. Jsou to evidentně vzdělaní lidé, jež hledají útočiště ve stavu, kdy v jejich zemi zuří válka, a kteří tím pádem mají velký důvod dostat azyl,“ popsal situaci muž, který provozuje penzion a prodává víno.
Takhle vypadá opravdové peklo
Problém je, že britský bulvár psal o tom, že uprchlíci mění ostrov k nepoznání. Turisté se pak na ostrov bojí jezdit, což je smrtící pro řecký turismus. Z turismu přitom na ostrově žijí prakticky všichni místní lidé, průmysl tam nenajdete a zemědělství se provozuje jen v malém měřítku. Bez turistů lidé přicházejí o práci. Ve skutečnosti přitom onen „bordel“ na ostrově dělají především mladí Britové, nikoli uprchlíci.
„Prosím vás, britský bulvár Daily Mail napsal, že syrští uprchlíci změnili Kos na odporné peklo. Tak bych vám rád sdělil, jak takové peklo konkrétně vypadá. Když jdu s dcerou ráno do školy, tak se musím umně vyhýbat kondomům v parčíku a zvratkům na veřejných prostranstvích a dávat pozor, aby mi střepy z lahví od piva nepropíchly pneumatiku auta. Večer pak, abych se nepřichomýtl k nějaké hospodské rvačce. To je ovšem výsledek typického nájezdu britských turistů, nikoliv uprchlíků!“ rozčiluje se provozovatel penzionu.
Tisícovka uprchlíků nám tu projde za den
Pokud jde o uprchlíky, zdá se mu trochu směšné, když se v České republice debatuje o tom, zda přijmeme tisícovku či třináct stovek uprchlíků. Tolik běženců projde ostrovem Kos za den. Je ale třeba rozlišovat uprchlíky děsící se války od imigrantů, kteří často jen hledí na štědrý sociální systém v Evropě. Válečným uprchlíkům je třeba pomoci, ekonomické imigranty je třeba si pečlivě vybírat.
„Já tím chci říct, že jsme společně s Američany tenhle problém sestrojili, takže máme morální zodpovědnost ho pomoci vyřešit nebo se o to alespoň pokusit. Přijímání uprchlíků je jenom titěrnou součástí takového řešení a navíc jenom dočasnou. Měli bychom se hlavně zasadit o to, aby na Blízkém východě zavládl mír, aby se ti lidé mohli vrátit domů. Oni tady nechtějí být o nic více, než my si přejeme, aby tady nebyli,“ konstatoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp