Vedení univerzity se proto už dříve obrátilo na policii kvůli podezření ze spáchání podvodu.
Podle dřívějších informací serveru Aktuálně.cz posílala čínská ambasáda na konference na univerzitě peníze firmě, kterou založil bývalý tajemník Česko-čínského centra UK Miloš Balabán. Tvrdil, že konference platí centrum samo, ale podle serveru lhal. Například na zářijovou akci dali údajně Číňané zhruba 600.000 korun. Balabán v říjnu na funkci tajemníka rezignoval a spolu se dvěma pracovníky firmy odešel v lednu i z Fakulty sociálních věd UK. Česko-čínské centrum pak Zima zrušil.
Výsledky mimořádného auditu, který univerzita kvůli kauze udělala, ukázaly, že se mezi školou a čínskými úřady, respektive Balabánovou firmou, nepřesunuly žádné peníze, uvedl Zima. Audit zkoumal hospodaření Česko-čínského centra UK od roku 2016 do konce loňského roku. Nenašel žádnou smlouvu s firmou, která se podle pracovníků správy Česko-čínského centra na pořádání akcí podílela. Nevysvětlilo se tak, co se stalo s penězi od Číňanů, které šly podle dřívějších vyjádření vlastníků Balabánovy firmy na úhradu přímých nákladů spojených s konferencí.
Kauzou se zabývá také Fakulta sociálních věd (FSV) UK, kde Balabán řídil Středisko bezpečnostní politiky, tedy pracoviště se stejným názvem jako měla Balabánova firma. Akademický senát fakulty na svém nedávném zasedání vyzval děkanát, aby vyčíslil, o kolik peněz mohla škola kvůli firmě přijít. Zástupci firmy sice už také nechali udělat audit, jak fakultě slíbili, jeho výsledky ale nechtějí zveřejnit. Vedení fakulty nabídli, že si je může její tajemník prostudovat v advokátní kanceláři. Fakultní senát to minulý týden označil za pohrdání senátem a fakultou. Už dříve se s Zimou shodl na tom, že by škola podle vývoje kauzy měla zvážit podání trestního oznámení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp