Poradce prezidenta Martin Nejedlý vzbudil pozornost, když se v únoru vrátil z cesty do Číny, ale odmítal zůstal v karanténě kvůli čínskému koronaviru a vyrazil na oběd. Prezident Zeman poté sliboval, že Nejedlému vynadá.
Podle serveru Aktuálně.cz a časopisu Respekt bylo ale ještě důležitější, co se dělo přímo na jednáních v Číně. Jen samotná Mynářova letenka prý stála 150 tisíc korun a zaplatila ji česko-čínská komora Jaroslava Tvrdíka. V Číně se pak prý vedly rozhovory o prodeji většinového podílu agentury Médea Jaromíra Soukupa do čínských rukou.
Údajně mohlo přijít na přetřes i to, jak se čínské roušky a další vybavení dostane do České republiky, až to bude třeba. Naznačuje to server Hlídací pes.org. Po návratu d Česka prý už jen Tvrdík určoval konkrétní čínské firmy, kterým ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pošle peníze.
Na sociální síti Facebook na toto jednání upozornil analytik Jakub Janda z Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, který na sociální síti Facebook popsal tyto dohody jako „Hamáčkův a Tvrdíkův čínský vlivový tunel“.
„Z analýzy v čínských obchodních rejstřících, kterou provedli experti z organizace Sinopsis, plyne, že minimálně v několika případech, kdy vnitro nakupovalo pomůcky, se nejednalo o výrobce, ale překupníky. Například společnost Liyi Trade Limited registrovaná v hongkongském rejstříku, která získala objednávku od Ministerstva vnitra na dodávku respirátorů FFP2 v hodnotě 113 milionů Kč, vznikla na podzim minulého roku se základním kapitálem 33 tisíc korun. Její sesterská firma obchoduje například s alkoholem nebo čajem,“ citoval z médií Janda.
„Další čínský dodavatel Ministerstva vnitra, Huasheng Tianjin Technological Development Co., Ltd., je zejména překupníkem a vývojářem součástek do mechanických zařízení. Celkem u šesti společností má Sinopsis vysoké podezření, že nejde o výrobce: právě to byl argument ministra Hamáčka – tedy že veškerý materiál je kupovaný přímo od výrobce, a český stát tak šetří peníze,“ pokračoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp