Prezident Miloš Zeman zavítal v úterý do Kojetína. Místní v anketě dali najevo, že mají obavy ze stěhování Romů do svého města. „Politik si má názorů občanů vážit. A zdá se mi, že řešení je takové, že by lidem neměly být vypláceny sociální dávky, pokud odmítají nabízenou práci a nevedou je k tomu například zdravotní důvody,“ upozornil Zeman. Ve firmách podle něj chybí pracovní síla. „V každém městě a v každé obci říkám nějaké provokativní věty. Tak mi dovolte, abych jednu řekl i v Kojetíně. Rozhodně nejsem přítelem komunismu, ale za komunismu Romové museli pracovat. Většinou pracovali jako kopáči, a když odmítli pracovat, byli označeni za osoby práce se štítící a šli do vězení,“ uvedl prezident.
Nebyl to první slovní atak prezidenta vůči Romům. V listopadu 2017 v pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov uvedl: „Rád používám té kategorie nepřizpůsobivý a definuji si ji jako lidé, kteří odmítnou nabízenou práci, i když jsou absolutně zdraví. Nu, že je mezi nimi asi devadesát procent Romů, je asi pravda, ale může tam být deset procent bílých flákačů a my k nim máme přistupovat naprosto stejně, teprve kdybychom kteroukoliv z těchto dvou skupin diskriminovali, ať už pozitivně nebo negativně, tak porušujeme lidská práva.“ Reagoval tehdy na doporučení OSN, aby Česko zlepšilo integraci Romů do společnosti. Romští členové Rady vlády pro romské záležitosti pak vyzvali české občany, aby Miloše Zemana nevolili v prezidentských volbách...
Existuje skupina lidí, která nebude nikdy pracovat
Zavánějí výroky prezidenta rasismem, nebo na nich něco je? „Pan prezident mluví svým stylem, já bych to takto neřekla. Ale zná situaci v celé České republice i u nás v Ústeckém kraji, která tu opravdu eskaluje. Tak jako v Kojetíně mají občané oprávněné obavy, že se tam nastěhují Romové. Nedá se to říci takto obecně. Sami o sobě Romové nebezpeční pro život obce nejsou. Ale jde o to, jestli můžeme hovořit o lidech, kteří se chtějí přistěhovat a hledat práci, nebo o těch, kteří přicházejí do obcí a měst jen z toho důvodu, že tam budou bydlet a čerpat dávky z veškerého dávkového systému, protože tito lidé většinou nic nemají kromě dluhů,“ konstatovala pro ParlamentníListy.cz poslankyně Hana Aulická Jírovcová, která kromě toho, že je stínovou ministryní KSČM pro oblast sociálních věcí, je navíc ještě z Mostu. „V Ústeckém kraji se tím zabýváme dlouhodobě, není to jen o dávkách. Musím říci, že jsou skupiny lidí, a nejsou to jen Romové, ale i z majoritního etnika, kteří se záměrně vyhýbají práci. Mají různé důvody, například exekuce. Z toho důvodu jsou na úřadu práce a čerpají dávky, protože se jim nevyplatí chodit do práce, nebo pracují načerno,“ upozornila poslankyně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban