Naposledy jsme zveřejňovali komentář doktora Libora Roučka 23. listopadu 2022. Pak odcestoval za vnoučaty do Austrálie. V těchto dnech se zase vrátil. „Já jsem si Austrálii samozřejmě náramně užil. Mám tam dva syny a tři roky jsem tam nemohl kvůli covidu. Po třech letech jsem v Austrálii našel tři vnučky. Jedné je dva a půl roku, druhé rok a půl a té nejmenší půl roku. Bylo to krásné shledání. Většinu času jsem trávil s rodinou. Austrálie má ještě tu výhodu, že v tomto období se tam dá chodit v tričku. Ale bylo už potřeba vrátit se do Čech,“ zhodnotil Rouček.
DNA českých pravicových stran
Bývalý místopředseda Evropského parlamentu varoval ještě těsně před odjezdem, že v polovině roku 2023 přijde česká pravicová vláda s ještě horšími výmysly, než je nadstandard ve zdravotnictví. A už je to tady. Registrační poplatky, snížení slev pro manžele. Snížení valorizace důchodů v jiné než plánované výši atd. „Ano, já jsem to předpokládal, když jsme sledovali pravicové vlády v minulosti, snažily se zavést poplatky, omezit nejrůznější sociální služby, případně i zavést školné na vysokých školách. To je DNA českých pravicových stran,“ uvedl Rouček.
Není možné dát dohromady veřejné finance se slibem nezvyšovat daně. „To je věc, která trápí tuto koalici neustále. Když vezmu jako příklad Austrálii. Tady zvítězila strana s jasným plánem, co bude dělat v prvních sto dnech. U nás se zatím neví, jak bude vypadat důchodová reforma, zdravotní reforma atd. a mezi tím se zhoršuje ekonomická situace. Mezi tím vypouští vláda nejrůznější balonky např. o tom, jak zavést poplatky ve zdravotnictví. Kolikrát to nedělá ani vláda, ale Národní ekonomická rada vlády. Jednou o zrušení karenční doby, jednou o poplatcích. Kolikrát nemají ministři odvahu s tím přijít sami, nechají to na vládních ekonomech a otestují náladu veřejnosti. Máme dva a půl roku od voleb a vláda nebyla schopná přijít s jasným plánem reformy důchodového, daňového nebo zdravotnického systému,“ popisuje Rouček.
Bez spolupráce hlavních politických stran se nepohneme dopředu
Jsme jednou z mála zemí OECD, kde ekonomická výkonnost nedosáhla předcovidové úrovně. „Jsme země s obrovským deficitem státního rozpočtu a lidem se krátí příjmy tak o 15 procent a letos to bude pokračovat. Atmosféra na politické scéně je konfrontační a celkové reformy se nedají řešit jinak než v rámci celospolečenského konsenzu. Aby je pak vláda zase za další roky nezměnila. Bez spolupráce hlavních politických stran se nepohneme dopředu,“ konstatuje bývalý europoslanec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá