Washingtonský Institut pro studium války se vrátil k Putinově návštěvě v Luhanské a v Chersonské oblasti u fronty. Podle institutu se Putin pravděpodobně snaží přiblížit tomu, jak vystupuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který jezdí po Ukrajině a na různých místech fronty se objevil opakovaně. I v nejtvrdších místech bojů.
ISW upozornil, že Putin na okupovaná území dorazil bez ministra obrany Sergeje Šojgua, i bez náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu absolvoval setkání se svým čínským protějškem. Podle ISW spolu debatovali i o další spolupráci ve vojenské oblasti.
„Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a čínský ministr obrany Li Šang-fu se 18. dubna setkali v Moskvě, aby jednali o blíže nespecifikovaném strategickém partnerství a vojenské spolupráci. Šojgu prohlásil, že vzájemné rusko-čínské úsilí směřuje ke stabilizaci a omezení konfliktů a že každý stát si výrazně cení prohlubování vojenské spolupráce. Šojgu rovněž prohlásil, že Rusko a Čína mohou prohloubit své partnerství tím, že se budou navzájem pevně podporovat v otázkách národní bezpečnosti. Li prohlásil, že jeho první návštěva Ruska ve funkci ministra obrany demonstruje odhodlání posílit spolupráci mezi ruskou armádou a Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou. Výroky Šojgua a Li se do značné míry shodovaly s výroky Li a ruského prezidenta Vladimira Putina z 16. dubna,“ napsal ISW.
Mezitím ruská Státní duma zpřísňuje zákony, které postihují diskreditaci ruských ozbrojených sil. Pokud někdo bude o válce na Ukrajině mluvit jako o válce, úřady mu mohou odebrat občanství. A trest za vlastizradu se navýšil z dvaceti let odnětí svobody na doživotí. Novela také stanoví, že se ruský občan nesmí vzdát svého občanství, pokud nemá splněny některé povinnosti vůči státu, např. mobilizační povinnost.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.