Jak ukazují průzkumy, až třetina Rusů nakupuje méně potravin než dříve. Šetří i na lécích. Jak například uvádí Irina Kuninská pro Moscow Times, ceny nepřestávají růst. Mnozí Rusové tak leckdy léky ani nekoupí, pokud jsou na předpis příliš drahé.
Původní text ZDE.
Nižší útraty zmiňuje i miliardář Sergej Galickij, který v Rusku provozuje více než 13 tisíc obchodů. Ve druhém letošním čtvrtletí poklesla průměrná útrata v jeho síti o dvě procenta. Jak uvádí, jde o vůbec první pokles za dobu deseti let existence firmy.
Jak však vysvětluje hlavní ekonom ING Groep NV v Moskvě Dmitryj Polevoj, spotřeba nemůže růst. „Platy nerostou nebo rostou mnohem pomaleji než dříve, objem půjček klesá,“ podotkl. Příjmy Rusů navíc budou podle odhadů stagnovat ještě více než dva roky.
Na pokraj této ekonomické krize, kterou nejvíce odnáší střední třída, dohnal ruskou ekonomiku pokles cen ropy a sankce ze strany EU a USA. A lék, který pomohl v roce 2009, zvýšení penzí a měnové intervence, nyní už nestačí, rubl oslabil.
„Ve střednědobém horizontu odhadujeme, že spotřeba i příjmy budou nadále klesat kvůli nízkým cenám ropy a dosavadní vládní strategii,“ tvrdí analytička Alina Sljusarčuková a Marija Berasněvová z Morgan Stanley. Prezident Vladimir Putin se však i přes tyto těžkosti těší vysoké podpoře obyvatel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef