V minulých letech tolik napjaté vztahy mezi Ruskem a Západem dostávají v posledních dnech další vážné trhliny. Velká Británie i další klíčové země Evropské unie obviňují Rusko, že stojí za útokem na bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a jeho dceru v anglickém Salisbury, který zásadním způsobem zhoršil vztahy mezi oběma zeměmi. Mayová prosadila v britském parlamentu vyhoštění 23 ruských diplomatů a další sankce.
Západ je přesvědčen, že za útokem, při kterém byla údajně použita látka Novičok, stojí jednoznačně Rusko. Moskva se ale brání, že tato prudce jedovatá látka se vyrábí mimo jiné také v České republice a ona sama nenese za její výrobu ani samotný útok žádnou zodpovědnost. Ruské úřady na oplátku přikročily k vyhoštění 23 britských diplomatů a vztahy mezi Ruskem a Velkou Británii se dostaly na nejnižší úroveň za poslední dobu.
Na stranu Ruska se staví i nespočet nezávislých expertů, kteří vyjadřují přesvědčení, že podezírání Ruska není postaveno na žádných reálných základech. Na tuto stranu se staví také někdejší velvyslanec Velké Británie v Uzbekistánu Craig Murray, který tvrdí, že látku Novičok nevyrábí zdaleka jen Rusko. „Koncem roku 2016 tuto látku vyrobili například íránští vědci a ti to navíc udělali ve spolupráci s mezinárodní Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW).
Murray tak zpochybňuje tvrzení ministerské přesedkyně Velké Británie Therezy Mayové, podle které použitý jed vyrobilo Rusko. „Pokud může Novičok vyrobit Írán, potom tak může učinit i celá řada dalších států. Rusko navíc plně spolupracovalo s OPCW na likvidaci chemických zbraní. Na rozdíl například od Izraele či Severní Koreje. Moskva dále souhlasila s pravidelnými kontrolami ze strany OPCW. Je mi záhadou, proč nikdo nepodezřívá i i tyto a jiné státy.“
„Britský levicový deník Guardian přinesl informaci, podle které může vyrobit látku Novičok pouze Rusko. Navzdory této lživé propagandě není pochyb o tom, že takové tvrzení má nulovou vypovídající hodnotu a nic na tom nezmění ani ujišťování většiny politiků, kteří záměrně matou veřejnost. Lidé by se měli začít ptát, proč tomu tak je,“ soudí bývalý britský velvyslanec v Uzbekistánu Craig Murray.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro