„Ruský prezident chce zahrnout ekonomickou velmoc Čínu do své začínající Eurasijské ekonomické unie, kam zvažuje pozvat Indii, Írán i Pákistán,“ píše Rapoza. Putin oznámení učinil v pátek na Mezinárodním ekonomickém fóru.
Vyjednávání s Čínou by mělo započít ke konci měsíce. „Čína je pro Rusko relativně novým objevem,“ poznamenává Rapoza, že ruskou reakcí na ekonomické sankce ze strany Západu byl obrat snah směrem na východ, aby se tak zaplnily vzniklé mezery v ekonomice.
„Většina dohod se týká ropy a plynovodů. Další ekonomická spolupráce však zahrnuje společný zemědělský projekt podél rusko-čínských hranic,“ uvádí Rapoza. Dokonce spolu však začaly spolupracovat i burzy obou zemí, aby se tak eventuálně vyhnuly nutnosti používat americký dolar jako standardní mezinárodní obchodní měnu.
Zástupci Ruska a Číny budou projednávat případnou čínskou roli v Eurasijské ekonomické unii během září letošního roku, přičemž Čína již rozběhla vlastní plán na oživení „hedvábné stezky“, který zahrnuje například investice do infrastruktury Pákistánu.
Eurasijská ekonomická unie je nápadem kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který s návrhem na její vytvoření přišel po pádu Sovětského svazu. Názory na ni se však liší, podle Kazachů jde o snahu více se otevřít světu, Rusko ji však podle Rapozy vnímá spíše jako „železnou oponu“ proti vlivu Evropské unie.
„V současnosti jsou jedinými členy Rusko, Kazachstán, Bělorusko, Arménie a Kyrgyzstán. Putin nenabídl Číně a dalším plnou integraci do EEU. Nazval to dohodou o Eurasijském partnerství, která částečně připomíná americkou dohodu Transpacifického partnerství,“ tvrdí Rapoza.
Rapoza následně doporučuje, že by si investoři měli dávat pozor na to, zda se jedná jen o Putinovy plané řeči, či s ním Číňané „nastupují na jednu loď“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa