Rusko zná slabé stránky Evropy, varoval Fiala. Pár let, a vydá se k nám

03.04.2025 22:39 | Monitoring

Premiér Petr Fiala varuje, že v případě porážky Ukrajiny by Rusko mohlo pokračovat ve své expanzi směrem na západ, možná až do České republiky. Na bezpečnostní konferenci v centru La Fabrica tak premiér poukázal na potřebu zvýšeného zbrojení a finančních investic do obrany, neboť podpora Spojených států v otázce evropské bezpečnosti není jistá. K dalším investicím do zbrojení se pak vyjádřil i Fialův poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Slovo dodal i k roli Donalda Trumpa ve vztazích mezi USA a Evropou.

Rusko zná slabé stránky Evropy, varoval Fiala. Pár let, a vydá se k nám
Foto: Repro X
Popisek: Petr Fiala při projevu o zbrojení

O tom, zda by Rusko v případě porážky Ukrajiny pokračovalo dál na západ, se vedou debaty téměř od začátku samotné invaze na Ukrajinu. Premiér Petr Fiala během konference potvrdil svůj názor a uvedl, že Rusko bude v případě vítězství na Ukrajině pokračovat dál. Možná až do České republiky.

„Pokud Ukrajina padne, tak Rusko bude možná pár let v klidu, ale pak se vydá dál – do Pobaltí a možná až k nám,“ prohlásil premiér. Podle jeho názoru Rusko obnovilo imperialistickou politiku, což od nás nyní vyžaduje pokračování podpory Ukrajiny a vyzbrojení ukrajinské armády.

Podle Fialy Rusko zná silné i slabé stránky Evropy, které využívá k rozdělování a oslabování jednoty mezi evropskými státy. Právě v tom vidí Fiala kámen úrazu, proč Evropa tak dlouho „psychologicky prohrávala“, vzhledem k tomu, že jinak „jsme téměř ve všem silnější“, jak říká český premiér.

„Jsme silnější než naši nepřátelé, podle toho musíme jednat,“ prohlásil Fiala.

S ohledem na neochotu Spojených států starat se o evropskou bezpečnost je také podle Fialy nutné zvyšovat výdaje na obranu. Vláda již zvýšila obranný rozpočet na dvě procenta HDP, ale Fiala tvrdí, že je potřeba dát ještě více a zbrojit na dluh. „Bezpečnost nám zajistí jedině peníze a zbraně. Kdo dá teď na stůl peníze a zbraně, tak má váhu,“ připomněl Fiala. Jako dobrou zprávu Fiala vnímá, že i další evropské státy by potenciálně mohly utratit část peněz u českých zbrojařů.

„Vyšší bezpečnost si bohužel vyžádá pomalejší snižování dluhu veřejných financí. Tyto peníze bychom nicméně neměli vnímat čistě jako výdaje, které budou jinde chybět. Jsou to také příležitosti pro ekonomiku, pro české firmy a univerzity. Investice do vyspělých obranných systémů se ekonomice vrátí,“ uvedl Fiala.

Že jsou investice do obrany prospěšné, tvrdí i Fialův poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Na konferenci uvedl, že české zbrojařské firmy, které zaměstnávají více než padesát tisíc lidí, značně profitují z dodávek vojenského materiálu na Ukrajinu. Během tří let války dodalo Česko na Ukrajinu více než dva tisíce kusů vojenské techniky a 130 milionů nábojů včetně tří milionů kusů velkorážové munice. Většinu nákladů na tyto dodávky podle slov Pojara uhradila Ukrajina a další země, jako jsou Kanada a Dánsko, spolu s více než desítkou dalších zemí.

Bez většího zbrojení a podpory ze strany Spojených států amerických navíc podle Pojara bude těžké odstrašit potenciální agresory. „Jednoduše musíme více zbrojit. Pokud nebudeme dávat více na svou obranu, tak žádného amerického prezidenta nepřesvědčíme, abychom v otázce bezpečnosti postupovali společně,“ řekl Pojar.

Dnešní dobu považuje za přelomovou, ačkoliv uvedl, že se teprve ukáže, zda byl bodem zlomu ruský útok na Ukrajinu, nebo znovuzvolení Donalda Trumpa jako prezidenta USA. Podle Pojara nástup Trumpa znamená změnu v transatlantických vztazích, trend odklonu politického těžiště USA od Evropy ovšem začal už za prezidenta Baracka Obamy.

Debata v holešovické La Fabrice byla první ze série konferencí, které Fiala plánuje před volbami uspořádat o tématech, které dlouhodobě zatěžují Českou republiku. Záznam je ke zhlédnutí zde:

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Kratochvílová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 136 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Hoďte už na toho psychouše Fialu konečně síť!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusefrontový nevoják , 04.04.2025 9:20:49
Tyhle paranoidní bláboly, to uz je fakt na klecové lůžko!

|  5 |  0

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…