Volební debakl je pro KSČM velmi nepříjemný i z finanční stránky. Oproti minulému čtyřletému krajskému období strana na státních příspěvcích na krajské zastupitele přijde o 96 milionů korun. V minulém volebním období měla strana 182 zastupitelů, nyní jich má 86. Roční státní příspěvek na jednoho krajského zastupitele straně činí 250 tisíc korun, za čtyři roky tedy milion. Straně tak bude chybět 96 milionů. V roce 2012 získala KSČM v krajských volbách celkem 538 953 hlasů, v roce 2016 měla 267 047 voličů.
To má samozřejmě dopad na financování strany a osekávání výdajů. Podle informací redakce by měla strana v kampani do sněmovních voleb utratit pouze 25 milionů korun.
Boj o místa na kandidátkách
Klíčový je nyní i souboj o lídry a volitelná místa na kandidátkách. Podle informací redakce předseda KSČM Vojtěch Filip zhruba někdy od Vánoc objíždí vedení krajů a prosazuje své favority s tím, aby kandidátky navržené krajskými organizacemi „nemusel měnit ústřední výbor“.
V tomto období probíhají okresní a posléze krajské nominační konference. Například místopředseda KSČM Jiří Dolejš, zodpovědný za volby, má v Praze velmi málo nominací z jednotlivých pražských obvodů (obdoba okresních organizací). Má podporu hlavně na své Praze 10. Počítá se, že krajská konference by ho mohla navrhnout na třetí či nižší místo na kandidátce. V Praze měla strana v posledním období dva poslance, ale mohla by mít i míň. Čili je to místo nevolitelné. Na druhou stranu s tím, že v Praze KSČM dostává ve srovnání se zbytkem republiky málo hlasů, stačí mu málo preferenčních hlasů, aby přeskákal na volitelné místo.
Ohroženi dosavadní lídři
Ke konci února a na začátku března budou probíhat krajské konference, do jejichž výsledku může zasáhnout ÚV. Z okresních konferencí jsou výsledky, že by posty lídrů krajských kandidátek nemuseli získat Soňa Marková, předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik, Alexander Černý. V Královéhradeckém kraji by Markovou mohl na pozici lídra nahradit Zdeněk Ondráček.
Zajímavé je, že několik nominací dostal v Praze i první místopředseda strany Petr Šimůnek, který by ale podle stanov strany neměl kandidovat do Sněmovny. Probíhá tedy boj o potenciálně volitelná místa, kterých bude ale o dost méně. Někteří by se rádi dostali do Sněmovny alespoň naposledy. Je zajímavé, že v Jindřichově Hradci například nezískal nominaci Vojtěch Filip na lídra své domovské jihočeské kandidátky.
Ve vedení strany panuje nervozita a hledání „viníků“ neúspěchu a propadu strany. Již jsme informovali o pokusu odvolat předsedu KSČM Vojtěch Filipa na ústředním výboru strany. Kritická k Filipovi byla například ostravská městská organizace KSČM, ale i Praha 6 či Praha-východ. Navíc se objevují nepotvrzené informace, že kontroverzní lobbistka Jana Mrencová stále spolupracuje s tiskovým oddělením strany a s předsedou ÚV.
Prodej budovy v ulici Politických vězňů?
Též se očekává, že strana neuhájí svůj výsledek z posledních sněmovních voleb. To znamená další redukci aparátu strany. Dle informací redakce se Prahou nese nepotvrzená fáma, že by mohlo dojít k prodeji sídla strany v ulici Politických vězňů. Strana již jednou chtěla sídlo prodat v roce 2005 a vedení se mělo stěhovat do Vysočan. Jenže budova ve Vysočanech byla příliš drahá a vedení od prodeje ustoupilo. Dle informací redakce ale na penále (40 milionů) a dalších výdajích kvůli nepovedenému prodeji strana přišla o zhruba 100 milionů.
Úvahy o prodeji budovy, která není v dobré stavu a potřebovala by rekontrukci, se prý objevují znovu. Budova je velmi rozlehlá, plocha je zhruba 13 tisíc metrů čtverečních. Hovoří se o možném prodeji za 600-800 milionů korun. Budovu by šlo využít jako hotel a podzemní prostory případně například jako kasino, protože tyto prostory jsou technicky dobře odvětratelné vzduchotechnikou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík