„Bavíme-li se o mzdách, bavíme se o nějakém klíčovém ekonomickém parametru. Což ale dlouho tak nebylo. Velmi dlouho ty debaty se týkaly konvergence ve smyslu třeba HDP. Nebo byly takové jako spíš vágnější, kdy se hovořilo o konvergenci typu – podívejte se, jak se něco opravuje a tamhle se opravují silnice a podobně. To znamená, nebyl tam úplně ten obsah a bezesporu se odbory u nás zasloužily o to, s tím sloganem ‚Konec levné práce‘, že to téma začalo nějakým způsobem trošku rezonovat víc jak ve společnosti, tak řekněme v těch odbornějších kruzích. Ale samozřejmě ta konvergence, otázka mezd, není ta jediná, ale je velmi důležitá, protože mimo jiné samozřejmě to porovnávání je zásadní, každodenní, dneska velmi intenzivní, třeba v rámci toho Polska, a to srovnání je důležité i proto, že většina lidí žije ze mzdy. Je to základní zdroj kupní síly,“ poznamenala Švihlíková.
Dále hovořila dle o „obřím zaostávání mzdové úrovně za ekonomickým výkonem“. „Tam je prostě propast,“ řekla. Dalším velkým tématem podle ní je, jakým způsobem lidé u nás reagují na to, že ty mzdy jsou nízké, tedy zaostávající za ekonomickým výkonem. „A to je téma nejenom funkčnosti odborů,“ podotkla.
„U nás se levná práce kompenzuje tím, že se pracuje hodně. A když se podíváte na počet OSVČ u nás, tak zjistíte, že ten počet je velký v rámci nějakého evropského srovnání – něco tam bude onen švarcsystém, ale něco je tam přivýdělek, druhé zaměstnání k práci, protože z té jedné je obtížnější se uživit,“ rozebírala Švihlíková.
„Ohledně mezd potřebujeme konflikt. A ten konflikt musí mít podobu politickou, kdy se jasně ukáže, kdo kde stojí, a nebude to hezký obrázek. To znamená mít to jako politické téma. A druhá je otázka konfliktu v rámci jednotlivých institucí a firem, protože, jak říkám, to české řešení je takové jako hodně pokorné. Což si nemyslím, že to je dobře,“ sdělila Švihlíková.
„Úroveň mezd a struktura pracovních míst je podle mého názoru výsledkem třicetileté transformace. A je to výsledek, se kterým nemůžeme být spokojeni. To znamená makroekonomický úkol – provázat úroveň mezd a strukturu pracovních míst se strukturou ekonomiky, která podle mě není dobrá, i když pořád slyšíme, jak je to úžasné. Podle mě to není vůbec úžasné,“ dodala Švihlíková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vanda Efnerová