STAN v problémech. Padne Fialova vláda během předsednictví v EU? Máme odpověď zkušeného politika

19.06.2022 10:32 | Komentář

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Změnit úchylné myšlení, že trh vyřeší všechno, např. v otázce bydlení nebo zdravotnictví.“ Na byty dle bývalého místopředsedy Evropského parlamentu už nemají ani vysoce příjmové skupiny ze středních vrstev. „V myslích lidí by tohle mělo být ukotveno jako základní lidské právo: bydlení, zdravotnictví, školství.“ ODS teče do bot, říká Rouček, protože slíbili voličům, že sníží deficit státního rozpočtu bez zvyšování daní; jak se ukazuje, je to naprostá utopie. A kauza hnutí STAN a ministr Gazdík? „Jsem přesvědčen, že by odstoupit měl,“ říká Rouček.

STAN v problémech. Padne Fialova vláda během předsednictví v EU? Máme odpověď zkušeného politika
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Zatímco ve Vídni či v Berlíně lidé potřebují na koupi průměrného nového bytu 9 let, v Praze je to neuvěřitelných 17 let. Nejvíce z celé EU. Také na toto téma hovoří v dnešním komentáři bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček.

„Ano, my jsme třicet let po pádu komunismu, pětadvacet let po reformách. A bohužel na počátku 90. let převládl názor, který propagovali všichni ekonomové, politici i novináři – že trh vyřeší všechno. Nikdo po zkušenostech s komunismem nepochybuje o tom, že trh je základ. Ale jsou věci v životě, které by se z divoké neviditelné ruky trhu měly vyjmout, a to je školství, zdravotnictví a bydlení. Tyto tři věci by měly patřit mezi základní lidská práva v civilizované společnosti,“ říká Rouček. 

Dřív vznikala družstva a obecní byty. „Děda tiskař bydlel v Dejvicích“

„Je jasné, že každý nemůže bydlet v exkluzivním domě. To se u nás v Československu, dávno ještě před komunismem řešilo tím, že stát a obce stavěly obecní byty,“ pokračuje Rouček. A dává příklad z rodiny: „Můj děda, který byl tiskař, celou první republiku tisknul Právo lidu, bydlel v Dejvicích v bytě 1+1, který byl obecní. Takto to bylo i ve Vídni. Vznikala družstva. V Československu se bohužel všechno po Listopadu zprivatizovalo. Ve Vídni máte nějakých 50-60 % bytů, které jsou vyjmuty z trhu, starají se o ně družstva, obce, nájemníci za ně samozřejmě platí, ale neplatí enormní tržní ceny, které diktuje spekulativní trh,“ popisuje.

„V Praze se byty zprivatizovaly, staví se málo, je zde obrovská byrokracie. Praha nabízí mnohem více příležitostí než jiná města, je tu obrovský tlak na byty. Na trhu působí jak lidé, kteří potřebuji 2+1 pro sebe, tak spekulanti. Malí, kteří mají třeba pět, šest bytů a ty pronajímají; ale také zahraniční firmy, z Irska, z Holandska. V minulosti tu byl silný trh pro ruské zájemce. Ceny bytů se vyšplhaly do závratných výšin. Na byty už nemají ani vysoce příjmové skupiny ze středních vrstev,“ komentuje Rouček. 

A řešení? „Stavět obecní byty a vznik bytových družstev. Problém se ještě znásobí příchodem desetitisíců uprchlíků. Ti také musejí někde bydlet. Tlak na ceny nemovitostí se ještě zvýší. Měli bychom si vzít příklad ze zemí, kde to funguje, a to je především Vídeň a Rakousko. Ano, kdo chce, ten si byt koupí, ale většina lidí žije v nájmech a nemusela by se strachovat o to, jestli bude někde mít střechu nad hlavou, nebo nebude. Lidé se stále stěhují, protože soukromí majitelé chtějí stále více a více za nájem. Samozřejmě, byty se musí udržovat, nemohou chátrat jako státní, ale je důležité, aby byl nájem únosný nejen pro bohaté, ale pro všechny. V myslích lidí by tohle mělo být ukotveno jako základní lidské právo: bydlení, zdravotnictví, školství,“ dodává. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…