Strategii protiútoku vůči Rusku prý nemají Spojené státy ani EU. Kasparov přidává svá doporučení, jak postupovat, a která musí přijít okamžitě. „Cena je vysoká, ale bude vyšší. Je čas bojovat,“ vzkázal tedy.
Zopakujme, že den po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.
Kasparov, mistr světa v šachu v letech 1985–2000 a opoziční demokratický politik, se vůči ruskému prezidentovi Putinovi vymezuje dlouhodobě. Jde o zjevně nejhlasitějšího kritika Kremlu, pochopitelně žijícího mimo Rusko.
Kasparov je ve svých postojích konstantní a aktuální.
Jeho kniha Zima přichází (JOTA, 2022) sice spatřila světlo světa už v roce 2015, nic tím ovšem neztrácí. Nové vydání doplňuje předmluva rusisty, překladatele a novináře Libora Dvořáka.
Začátek 90. let 20. století, rozpad Sovětského svazu, éra prezidenta Borise Jelcina, čečenské války a 15 let Vladimira Putina ve funkci prezidenta nebo premiéra Ruska. Všechny tyto události jsou ve větší či menší míře reflektovány v knize Garryho Kasparova Zima přichází. Popis prvních deseti let po pádu železné opony otevírá hlavní téma, kterým je autorův pohled na Vladimira Putina.
Jeho vzestup z pozice někdejšího důstojníka KGB až na prezidentský post chápal Kasparov jako jeden z prvních jako signál, že se Rusko začíná odklánět od demokracie. Jako čelný představitel ruské opozice označuje autor současného prezidenta za diktátora, který má díky obřím zdrojům a nukleárním zbraním velkou moc po celém světě, a kritizuje vstřícný postoj Spojených států a dalších západních zemí k Rusku.
Kniha vyšla v květnu v překladu Petra Kovaříka. ParlamentníListy.cz děkují nakladatelství Jota za poskytnutí recenzního výtisku.
Ukázka z textu:
„Boris Jelcin zemřel 23. dubna 2007. Jeho odkaz jsem velebil už v kapitole 5, ale rád bych se ještě zaměřil na jeden přehlížený aspekt Jelcinovy smrti. Jak bylo vzhledem k jeho zdraví a mírové smlouvě s Putinem pravděpodobně nutné, nebyl po odchodu z úřadu 31. prosince 1999 příliš vidět. Jediný okamžik, kdy si vybavuji, že jsem jeho jméno zahlédl ve zprávách, byl po tom, co společně s Michailem Gorbačovem veřejně, i když nepříliš ostře, kritizovali Putinovy uzurpátorské mocenské reformy po Beslanu.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tomáš A. Nový