Saša Vondra v hospodě naplno: Babiš se vždycky bije v prsa, ale v Bruselu je měkkej. Jádro, prachy. A pak došlo na diktaturu plukovníka Prymuly

01.10.2020 18:11 | Zprávy

REPORTÁŽ „Věřte tomu, že pokud nechcete chytit covid, vypněte televizi. Jestli se chcete zbláznit, pusťte si ji,“ konstatoval na debatě organizované ODS Přemysl Sobotka. „V červenci vláda přestala něco dělat. Usnula na vavřínech s tím, že jsme nejlepší v Evropě. Teď jsme nejhorší,“ doplnil a prozradil, že nechce diktaturu pod vedením plukovníka Prymuly. Europoslanec Alexandr Vondra zkritizoval migrační pakt navrhovaný Evropskou komisí. „V případě krize, tedy kdyby se opakovalo něco jako v roce 2015, si Komise dokonce vyhrazuje právo migranty rozdělit a budeme muset je přijmout. Tím se nucené kvóty vlastně vracejí do hry,“ vysvětlil.

Saša Vondra v hospodě naplno: Babiš se vždycky bije v prsa, ale v Bruselu je měkkej. Jádro, prachy. A pak došlo na diktaturu plukovníka Prymuly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

V Chrastavě v restauraci U komína (která je opravdu u velkého komína) se ve středu večer sešli příznivci a členové ODS. Přišli si poslechnout europoslance Alexandra Vondru, který přijel podpořit lídra krajské kandidátky ODS v Libereckém kraji a starostu Frýdlantu Dana Ramzera a dalšího úspěšného starostu Kravař a kandidáta na senátora na Českolipsku Víta Vomáčku. Hned v úvodu se jak jinak mluvilo o současné aktuální covidové situaci, kdy počet případů stoupá a vláda vyhlašuje nouzový stav. „Vláda totálně zaspala,“ domníval se Dan Ramzer.

Hlavní hvězda debaty Alexandr Vondra ve svém úvodním slově upozornil, že přijel podpořit dva výše jmenované. „Jsou dva typy komunálních politiků. Jednak dotační betonáři, o jejichž politických názorech často nic nevíme, ale jsou úspěšní v tom betonářství. A pak jsou komunální politici, jejichž politické názory známe. Velmi si vážím Víta Vomáčku a sleduju ho dlouhodobě, v Kravařích vládne od revoluce. Nejen to. Publikuje do regionálních novin, často velmi ostře. Toho si cením obzvláště, protože potřebujeme dneska politiky mající jasné názory, schopné jít s kůží na trh. Aby si nás někdo vůbec všiml,“ vysvětlil. „Bylo by skvělé mít Víta Vomáčku v Senátu, protože by byl slyšet. Tady je senátor nějaký pan Jiří Vosecký, což je příklad málo úspěšného betonáře, ale jeho politické názory jsem v životě neslyšel,“ konstatoval Vondra.

Selhali zoufalým způsobem

Pak se věnoval covidu-19 a případné vakcíně proti němu. „Bude o ni obrovská bitva. Nebude to lehké. Jestli Evropská unie dodrží to, co slíbila, že ji nakoupí a bude ji podle počtu obyvatel proporcionálně rozdělovat, a jestli ji  členské země nebudou nakupovat separátně, pak to smysl dává,“ domníval se. „Jinak si ale myslím, že je důležité, aby si to jednotlivé země rozhodovaly samy, aby se to v této oblasti deintegrovalo. To není věc, která by se měla rozhodovat na tisíce kilometrů daleko. Jde o lidské životy a specifika jednotlivých zemí jsou nesmírně odlišné. Švédský sociální model je po tisíce let úplně diametrálně odlišný od toho, jak žijí Italové, Řekové nebo Španělé. Známe to z dovolených. Jedni se objímají, líbají, druzí jsou na distanc. Každá země si s tím musí poradit v souladu se způsobem svého života,“ upozornil.

Ten hlavní úkol je dle něj na nás. „Problém je, že oni tři měsíce selhali zoufalým způsobem. Nefunguje chytrá karanténa, nefunguje práce s daty, nefunguje testování. V Německu, když se přijedete z auta otestovat, ten den na počkání dostanete výsledek,“ povšiml si Vondra a připomněl, že španělská chřipka měla čtyři vlny. „Ta třetí byla nejhorší,“ uvedl. „Nejde to podceňovat, je nutné ochránit staré a zranitelné lidi, na druhé straně se z toho nepodělat. To je dnes problém západní civilizace, že se neumí některým věcem postavit čelem,“ měl jasno europoslanec z ODS.

Vít Vomáčka si postěžoval, že pohled lékařské veřejnosti na covid není jednotný. Podle něj by se v tom měla odborná veřejnost, kapacity, ke kterým zhlížíme, měly sjednotit nebo se k sobě alespoň přiblížit. „Je to nový virus, nic se o něm neví. Nebude to jinak, dokud se to pořádně nepozná. Je to pochopitelný pohled politika. Jako politici bychom toto potřebovali, ale nedostaneme to,“ skepticky se domníval Vondra. 

Ke slovu se pak dostal nejzkušenější přítomný politik Přemysl Sobotka, v současné době náměstek hejtmana Libereckého kraje pro zdravotnictví. „Když to začalo, říkal jsem, že musíme hlavně ochránit sociální domy a důchodce. To se postupně podařilo,“ upozornil a dále mluvil o mediální hře, která se kolem covidu dle něj rozpoutala. „Věřte tomu, že pokud nechcete chytit covid, vypněte televizi. Jestli se chcete zbláznit, pusťte si ji,“ konstatoval a doporučil: „Netrasovat, netestovat a intenzivně se starat o nemocné lidi. V tomhle blázinci si uchovejme zdravý selský rozum,“ řekl a kriticky se otřel o současnou vládu. „V červenci přestala něco dělat. Usnula na vavřínech s tím, že jsme nejlepší v Evropě. Teď jsme nejhorší. Ze své pozice se budu starat o zdravotníky, o sociální domy a samozřejmě o vás všechny. Ale nemusí být každý při rýmě okamžitě testován. Je to šílenství,“ vypozoroval. „A ten systém eRoušky? Povede k tomu, že v karanténě budeme všichni. Vždyť se všichni stejně potkáváme,“ podivil se.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…