Sázka na Trumpa už Maďarsku pomáhá. Všechno ale prý nezachrání

23.12.2024 16:29 | Monitoring

Maďarská ekonomika už profituje ze spojenectví premiéra Viktora Orbána a zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco investoři v Německu nebo Francii očekávají problémy kvůli Trumpovým proklamacím o zavedení cla pro evropský trh, maďarské společnosti na akciových trzích pomalu rostou, a to zejména poté, kdy začátkem prosince Orbán i s řadou podnikatelů navštívil Trumpa v jeho soukromé rezidenci na Floridě.

Sázka na Trumpa už Maďarsku pomáhá. Všechno ale prý nezachrání
Foto: Repro Youtube
Popisek: Viktor Orbán

Viktor Orbán se může těšit z návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a spolu s ním i celá maďarská ekonomika. V celé Evropě pravděpodobně neexistuje vůdce, který by byl s Donaldem Trumpem více spřátelený a ideologicky spřízněný než Orbán. To do značné míry vysvětluje, proč v době, kdy je na evropských finančních trzích výrazně pochmurná nálada, panuje v Budapešti optimismus. Investoři se zde příliš netrápí vyhlídkami na nová Trumpova cla nebo spory o financování NATO a naopak optimisticky vyhlížejí všechny dopady, které může mít Trumpův nástup na skomírající maďarskou ekonomiku a její akciový trh.

Když Orbán začátkem prosince odletěl s doprovodem na improvizované posezení s Trumpem do jeho soukromé rezidence Mar-a-Lago na Floridě, mezi přítomnými byl i Gellert Jaszai, předseda maďarské telekomunikační společnosti 4iG. Když se rozkřiklo, že se Jaszaiovi podařilo zastihnout miliardáře Elona Muska, blízkého Trumpova důvěrníka, aby s ním probral možné obchodní dohody, akcie prudce vzrostly.

Minulý týden vyskočily o 13 %, což byl největší nárůst za více než dva roky, a nabídly tak důkaz, že spojenectví Trump–Orbán je dostatečně silné na to, aby pozvedlo i malé společnosti na maďarském trhu. Podle analytiků a správců peněz mohou akcie nadále posilovat, pokud se Trumpovi podaří rychle zprostředkovat ukončení rusko-ukrajinské války, jak slíbil.

Válka zvýšila geopolitická rizika a snížila rating akcií v celé východní Evropě. Jenže na rozdíl od naprosté většiny svých evropských kolegů největší společnosti na maďarském trhu, jako OTP Bank, výrobce léků Richter Gedeon a ropná skupina Mol, nepřerušily vztahy s Moskvou, což by jim mohlo pomoci těžit z případného oteplení vztahů a oživení ruské ekonomiky.

Trumpův efekt „by mohl být pro maďarský akciový trh určitou vzpruhou“, uvedl Peter Kiss, vedoucí oddělení správy portfolia v maďarské pobočce společnosti Amundi SA.

Maďarský telekomunikační podnik povzbuzený Trumpem a Muskem ztělesňuje Orbánův obchodní model. Společnost 4iG je řízena premiérovými spojenci a rostla díky akvizicím podporovaným vládou, státním zakázkám a dotovanému dluhu.

Ne všichni v Budapešti jsou ohledně Trumpova druhého funkčního období optimističtí, protože není jisté, zda skutečně přinese dostatek reálných investic, které pomohou churavějící maďarské ekonomice.

Zahraniční investoři totiž drží například ve společnosti 4iG méně než 1 % jejích akcií, jak ukazují údaje shromážděné agenturou Bloomberg, a to kvůli obavám z transparentnosti. V porovnání s téměř 20% podílem nerezidentů v OTP, 40% podílem v Richter a 60% podílem v Mol.

Podle portfolia manažera skupiny East Capital Eglé Fredrikssona se navíc maďarský akciový trh i přes možný vítr v zádech od Trumpa stále bude potýkat s důsledky Orbánovy politiky, včetně bojů o financování z Evropské unie a uvolněné fiskální politiky, což vše poškodilo stabilitu forintu.

Také „je těžké očekávat nějaké rychlé řešení konfliktu na Ukrajině“, uvedl Fredriksson.

Rollo Roscow, manažer fondu EM ve společnosti Schroders Plc v Londýně, uvedl, že hodně záleží na tom, jakého typu míru bude dosaženo. Pokud bude zahrnovat bezpečnostní záruky pro Ukrajinu, které budou považovány za dostatečně silné, aby zabránily návratu války, bude to krátkodobě i dlouhodobě pozitivní. Slabá dohoda může být naopak pro investice „dlouhodobě negativní kvůli regionálním rizikům“.

„Vzhledem k tomu, že společnosti Richter a OTP mají ukrajinskou a ruskou expozici, obě by z trvalého urovnání války profitovaly a poskytly by další impulz pro růst akcií,“ dodal Roscow.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 16 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …