Za nespokojeností prezidenta Miloše Zemana s nominantem na post ministra zahraničních věcí Janem Lipavským je prý rozdílný pohled na Izrael. „S prezidentem i Lipavským se shodneme, že Izrael je pro nás klíčový spojenec. Rozdílný názor ale máme v tom, že pan prezident chce přeložit velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Částečně se už stalo. Všechny evropské státy jsou ale toho názoru, že by se to mělo dít, až když bude mírová smlouva Izraele a Palestiny,“ popsal Schwarzenberg. „Rozdílný postoj na umístění velvyslanectví nám nebrání býti nadále spojencem Izraele a také k všemožným stykům a spolupráci ve vědě a vojenství. Jsem toho názoru, že Lipavský má v tomto pravdu,“ doplnil.
Schwarzenberg dle svých slov seděl vedle Lipavského v zahraničním výboru Sněmovny. „I když jsem hluchý, jak jsem, tak jsem mu vždy rozuměl, co říká. Považuji ho za rozumného a nadaného, kladl vždy správné otázky. Cenil jsem si ho, a proto jsem ho na sněmu TOP 09 podpořil, že za ním máme stát,“ podotkl Schwarzenberg, že Lipavského považuje z možných adeptů v této generaci za nejlepšího.
Premiér Petr Fiala (ODS) jej dle jeho slov musí podržet a jít klidně s prezidentem Milošem Zemanem i do sporu a třeba i k Ústavnímu soudu. „Mělo by se konečně objasnit, zda má prezident skutečně právo někoho vetovat. Jestli soud řekne ano, tak prosím, ať to dělá, pokud ne, ať s tím přestane. Takové nakládání s ústavou jako s gumičkou, natahovat ji, jak to jde, je zhoubné pro demokracii a právní stát,“ zakončil Schwarzenberg.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef