Sebrat peníze a hlasovací práva neposlušným. Německo chce oživit bruselské „tabu“

01.04.2025 15:54 | Monitoring

Nastupující německá vláda, kterou pravděpodobně vytvoří „středopravá“ CDU a socialistická SPD, se dohodla na požadavku mnohem přísnějších trestů ze strany Bruselu vůči členským státům obviněným z porušování právního státu. Mezi navrhovaná opatření patří blokování fondů EU a pozastavení hlasovacích práv v Evropské radě, což by země připravilo o možnost veta vůči unijní legislativě.

Sebrat peníze a hlasovací práva neposlušným. Německo chce oživit bruselské „tabu“
Foto: Repro Youtube
Popisek: Předseda německé CDU, Friedrich Merz

EU již v minulosti zmrazila část financí Maďarsku a Polsku poté, co proti nim zahájila řízení pro porušení pravidel. Nyní se však uvažuje o tom, že veškeré financování z EU by v budoucnu mohlo být podmíněno dodržováním zásad právního státu, píše server The European Conservative.

Pozastavení hlasovacích práv členského státu však dosud nikdy nebylo použito, protože země EU se obávají vytvoření precedensu, který by mohl být v budoucnu zneužit proti nim. Německo dlouhodobě patřilo mezi největší odpůrce této „jaderné možnosti“ – nyní se však zdá, že svůj postoj mění.

Podle současného návrhu koaliční smlouvy mezi CDU a SPD:

„Stávající ochranné nástroje, od řízení o porušení pravidel a zadržování fondů EU až po pozastavení členských práv, jako je hlasovací právo v Radě EU, musejí být uplatňovány mnohem důsledněji než dosud.“

Ačkoli smlouva výslovně nezmiňuje Maďarsko, je zjevné, že jde o odkaz na tamní konzervativní vládu, které EU stále blokuje zhruba dvacet miliard eur kvůli „závažnému porušování“ základních hodnot a práv Unie. Mezi důvody patří údajná diskriminace LGBT komunity v rámci zákona na ochranu dětí z roku 2022 nebo postup vůči nelegálním migrantům, kteří podle maďarských zákonů musejí podat žádost o azyl ještě před vstupem na území země.

Nejedná se přitom o nic jiného než o politické pokrytectví. Tyto nástroje slouží jako ideologický nátlak, jehož cílem je buď donutit konzervativní vládu přijmout progresivní zákony, nebo přimět občany, aby ji odvolili.

Například Polsko získalo zpět zmrazené fondy téměř okamžitě poté, co konzervativní vládu PiS vystřídal liberální kabinet Donalda Tuska – a to navzdory tomu, že nebyla provedena žádná reforma a Tusk od svého nástupu k moci porušuje zásady právního státu v boji proti opozici a konzervativní občanské společnosti.

Koaliční smlouva také naznačuje, že konečným cílem není ochrana „hodnot EU“, ale obcházení veta Maďarska (a případně dalších členských států). To je obzvláště znepokojivé, protože princip jednomyslnosti, zejména v oblasti zahraniční politiky, byl vždy základním pilířem unijní legislativy a nejdůležitější zárukou suverenity členských států.

Přesto návrh smlouvy uvádí, že Berlín bude prosazovat „rozšíření hlasování kvalifikovanou většinou v Radě EU, zejména u některých otázek společné zahraniční a bezpečnostní politiky, jako je uvalování sankcí.“

Přechod od jednomyslnosti ke kvalifikované většině byl dlouho snem unijní elity, protože by zabránil jednotlivým zemím v blokování společných rozhodnutí. V systému kvalifikované většiny stačí, aby návrh podpořila polovina členských států zastupujících alespoň 65 % populace EU – což znamená, že demokratický názor třetiny občanů EU může být ignorován, pokud mají větší země, jako je Německo, dostatečnou podporu.

Tento krok, který byl v Bruselu dlouho považován za tabu, by se mohl stát realitou, pokud Německo vyvine dostatečný tlak. Jakmile však bude Pandorina skříňka otevřena, důsledky pro všechny členské státy budou nedozírné – EU se přiblíží k centralizovanému superstátu.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Je pro ODS v příštím volebním období přijatelné zvyšovat nám daně?

Politici za STAN totiž opakovaně tvrdí, že bude nutné zvyšovat daně kvůli navýšení peněz na obranu. A já se ptám, zda je jakékoliv další zvýšení, protože daně jste už zvyšovali v tomto období, přijatelné? Nemyslíte, že už takhle jsme na tom mizerně - že je dost velký nepoměř mezi výši platů a tím, c...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 41 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Dění v EU, Německu, Francii by někomu mohlo připomínat nástup fašismu, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNávštěvník99 , 01.04.2025 16:28:53
Zbrojení, ničení demokracii, represe vůči odlišným názorům, potlačování práv voličů vybrat si svoji cestu a tvorba umělého nepřítele - Ruska. Zfašizované mocichtivé a válečnické elity by mohli zničit opět milióny životů, přinést zkázu Evropě.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Velikonoce: Zase zaplatíte víc. Za zajíčka, za vejce, za čokoládu

18:40 Velikonoce: Zase zaplatíte víc. Za zajíčka, za vejce, za čokoládu

Blíží se Velikonoce a Češi tak opět vyjedou za velkými nákupy. Čekají je však nejdražší Velikonoce v…