Sedm let stará reportáž ČT ukázala na Zdechovského v hrůzných barvách. „Smradlavých peněz, které bral, bych se bál dotknout,“ řekl zdroj

05.03.2020 14:00 | Zprávy

Aktivní bojovník a horlivý informátor na poli EU proti údajné nespravedlnosti při rozdělování dotací v České republice Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) ještě před pár lety pracoval pro společnost, která doslova obrala o peníze desítky lidí. O co šlo? O kauzu společnosti CPE Credits of Private Equity, a. s. Konkrétně šlo o půjčky, půjčky a zase půjčky. Ačkoli jde o letitý případ, který tehdy natáčel pořad ČT Černé ovce, na naši redakci se v této souvislosti obrátilo hned několik pamětníků.

Sedm let stará reportáž ČT ukázala na Zdechovského v hrůzných barvách. „Smradlavých peněz, které bral, bych se bál dotknout,“ řekl zdroj
Foto: repro youtube
Popisek: Tomáš Zdechovský jako mediální zástupce v roce 2013

Společnost CPE Credits of Private Equity, a. s. (CPE), která v on-line prostředí vystupovala jako společnost TOP Credit, nabízela půjčky. Ne však ledajaké. Aby klient půjčku mohl získat, musel nejprve zaplatit poplatek za zprostředkování. Mnozí z těch, kteří důvěřivě peníze poskytli, se však slíbené půjčky nedočkali. Tématu se v minulosti věnoval pořad České televize Černé ovce. Advokát Pavel Nastis tehdy na kameru uvedl, že klienti se společností nesepsali smlouvu o úvěru tak, jak si mysleli, ale pouze návrh na uzavření smlouvy. Aby peníze získali, musel být tento návrh na uzavření smlouvy do třech měsíců akceptován.

V konkrétních případech, kterým se pořad ČT věnoval, došlo k tomu, že budoucí klienti údajně uvedli nepravdivé informace, a tudíž porušili podmínky smlouvy, peníze tak nezískali a uhrazené poplatky jim vráceny nebyly. 

Současný lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, tehdejší mediální zástupce CPE, v pořadu uvedl: „V případě, že ten klient zamlčí, nebo lže při tom poskytování toho úvěru, tak ta částka vlastně je nechána společnosti…“ Advokát Nastis však s tvrzením Zdechovského nesouhlasil. Podle něho totiž právě neexistence smlouvy jako takové vede k tomu, že poplatek, jenž byl potenciálními klienty uhrazen, musí být vrácen.

Na společnost CPE tehdy České obchodní inspekci přišly desítky stížností. Všechny byly podobného ražení. Klientům byla slíbena půjčka; poté, co uhradili poplatek za zprostředkování, však k výplatě peněz nedošlo a poplatek jim vrácen nebyl. Mnozí z nich navíc museli společnosti uhradit pokutu. Několika konkrétním případům se na přelomu roku 2012 a 2013 věnoval také web Peníze.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…