Společnost CPE Credits of Private Equity, a. s. (CPE), která v on-line prostředí vystupovala jako společnost TOP Credit, nabízela půjčky. Ne však ledajaké. Aby klient půjčku mohl získat, musel nejprve zaplatit poplatek za zprostředkování. Mnozí z těch, kteří důvěřivě peníze poskytli, se však slíbené půjčky nedočkali. Tématu se v minulosti věnoval pořad České televize Černé ovce. Advokát Pavel Nastis tehdy na kameru uvedl, že klienti se společností nesepsali smlouvu o úvěru tak, jak si mysleli, ale pouze návrh na uzavření smlouvy. Aby peníze získali, musel být tento návrh na uzavření smlouvy do třech měsíců akceptován.
V konkrétních případech, kterým se pořad ČT věnoval, došlo k tomu, že budoucí klienti údajně uvedli nepravdivé informace, a tudíž porušili podmínky smlouvy, peníze tak nezískali a uhrazené poplatky jim vráceny nebyly.
Současný lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, tehdejší mediální zástupce CPE, v pořadu uvedl: „V případě, že ten klient zamlčí, nebo lže při tom poskytování toho úvěru, tak ta částka vlastně je nechána společnosti…“ Advokát Nastis však s tvrzením Zdechovského nesouhlasil. Podle něho totiž právě neexistence smlouvy jako takové vede k tomu, že poplatek, jenž byl potenciálními klienty uhrazen, musí být vrácen.
Na společnost CPE tehdy České obchodní inspekci přišly desítky stížností. Všechny byly podobného ražení. Klientům byla slíbena půjčka; poté, co uhradili poplatek za zprostředkování, však k výplatě peněz nedošlo a poplatek jim vrácen nebyl. Mnozí z nich navíc museli společnosti uhradit pokutu. Několika konkrétním případům se na přelomu roku 2012 a 2013 věnoval také web Peníze.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: B. Richterová a T. A. Nový