V rozhovoru pro Lidové noviny šéf ČEZu řekl, že dále zpřesňují, kdy bude potřeba elektřina z budoucích nových zdrojů. Daniel Beneš popírá, že by podmínkou pro stavbu dvou reaktorů byla garantovaná výkupní cena elektřiny z budoucích nových bloků podle britského vzoru. Ve světě je podle něj běžné, že investor na sebe nepřebírá celé tržní riziko. Možná je podle něj i jiná forma „ošetření obchodního rizika“.
Generální ředitel firmy poukazuje na to, že je třeba rozlišovat mezi současným temelínským tendrem a temelínským projektem. Výběrové řízení na zakázku za téměř 300 miliard korun může skutečně skončit bez vyhlášení vítěze. A to by jistě byla špatná zpráva pro zbývající dva uchazeče po vyřazení Arevy. Jak pro společnost Westinghouse, tak pro česko-ruské konsorcium MIR.1200 Rosatum s plzeňskou Škodou JS.
Je tady ovšem možnost, že ČEZ v průběhu let vypíše další tendr. „Nedovedu si představit, že by ČEZ jako obchodní společnost vybral zhotovitele bez tendru,“ řekl Beneš LN. Naráží na to, že se v kuolárech hovoří o tom, že by Temelín dostavovala nová společnost, kterou by celou ovládal stát.
Předpokládá se, že nové bloky Temelína budou potřeba přibližně kolem roku 2030. Otázkou však zatím zůstává forma státní záruky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno