„Bezprostředně ne,“ odpověděl Fiala na otázku, zda odchod Velké Británie z EU znamená, že se k odchodu odhodlají i další státy, a Unie se tak postupně rozpadne. Ale pokud se EU nezačne měnit, tlaky na Brusel zesílí. „Ono záleží, o jaké reformě mluvíme. Pokud mluvíme o tom, že by se některé pravomoci měly vrátit na národní úroveň, po čemž už nevolají jen krajní politici, ale také politici demokratičtí. Pokud mluvíme o posílení národních parlamentů, tak se budou muset zakládající smlouvy otevřít. A já bych se toho tolik nebál, pokud má jít o reformu, které někdo uvěří,“ uvedl Fiala.
Politik je toho názoru, že bychom Brexit měli uchopit jako příležitost a zkusit Unii proměnit. „Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se k tomu měla postavit realisticky. Co je namístě, je mít jasnou českou pozici, protože i my máme v EU své zájmy. A když zjistíme, jaký exportér může být ohrožen, pak je to náš automobilový průmysl. Takže já bych tady čekal nějakou jasnou pozici vlády. Takové ty řeči, že vyjednáme ty nejlepší podmínky, to nestačí. Budeme muset stanovit konkrétní podmínky,“ apeloval Fiala na Sobotku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp