Šéf ODS Fiala se sešel se svými předchůdci Klausem a Nečasem

29.01.2014 21:47 | Zprávy

Nový předseda ODS Petr Fiala se dnes sešel se svými předchůdci, bývalým českým prezidentem Václavem Klausem a někdejším premiérem Petrem Nečasem. Příští týden ho čeká schůzka s dalším bývalým předsedou ODS a vlády Mirkem Topolánkem. Fiala to uvedl na Twitteru.

Šéf ODS Fiala se sešel se svými předchůdci Klausem a Nečasem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala s místopředsedou ODS Martinem Novotným

Nečas mu prý řekl, že „bude první bývalý předseda ODS, který svému nástupci nebude okopávat kotníky". O setkání s Klausem Fiala píše, že to byl „přátelský rozhovor o ODS a současné politické situaci".

Občanští demokraté mají podobně jako sociální demokraté ke svým bývalým předsedům „komplikovaný vztah". Václav Klaus, který stranu založil a od roku 1991 do prosince 2002 vedl, se v posledních letech netajil tím, že se s občanskými demokraty čím dál víc názorově rozchází. Když se v roce 2008 vzdal i čestného předsednictví, řekl, že ODS se posunula do politického středu a stala se spíš stranou lobbistických zájmů než idejí.

Od konce roku 2002 stál v čele ODS Topolánek, média po jeho zvolení zveřejnila SMS zprávu z Klausova mobilu, v níž se o svém nástupci nelichotivě vyjádřil jako o „absolutně prázdném a falešném Topolovi".

Největší naděje vkládá ODS do Fialy

V březnu 2009 Topolánek obvinil Klause, že se podílel na vyslovení nedůvěry jeho vládě a přispěl k jejímu pádu. Z pozice šéfa ODS odcházel pod velkým vnějším tlakem, ačkoli za více než sedm let v jejím čele vyhrál s ODS sedmery volby a dovedl stranu do vlády. Po prohraných krajských volbách v roce 2008 se však jeho zdánlivě pevné postavení začalo drolit a spory uvnitř strany narůstaly. Poslední kapkou se staly Topolánkovy výroky na adresu církví a homosexuálů.

V červnu 2010 se třetím předsedou ODS stal Petr Nečas. Z čela strany i tehdejšího vládního kabinetu odešel o tři roky později kvůli aféře kolem své blízké spolupracovnice a partnerky Jany Nagyové (nyní Nečasové). Když pak místní sdružení ODS v Praze-Zličíně Nečasovou vyloučilo ze strany, Nečas se své ženy zastal. Její vyloučení by prý mohlo být důvodem jeho odchodu ze strany, protože by to považoval za politický útok na sebe.

Po mezidobí, kdy ODS vedl statutární místopředseda Martin Kuba, si pak ODS zvolila letos v lednu v Olomouci do čela vysokoškolského profesora Fialu. Jedna z dříve dominantních českých stran a hegemon tuzemské pravice se olomouckým kongresem pokouší o návrat do těchto pozic, o „nový začátek". O něm hovoří i nový předseda ODS Petr Fiala, který je jejím členem teprve od listopadu 2013. Právě do bývalého rektora brněnské Masarykovy univerzity Fialy vkládají občanští demokraté největší naděje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

18:18 Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

Ekonomka Markéta Šichtařová začala své pravidelné ekonomické zpravodajství velmi zostra. „Dneska se …