Podle tajemníka už naše země ztratila výhodu levné pracovní síly. Proto je podle něj potřeba, aby se do zpracovatelského průmyslu přidalo víc know-how a služeb. „Tento model vám umožní udržet si konkurenceschopnost a vedoucí postavení,“ uvedl Gurría s tím, že k tomu je ale zapotřebí, aby absolventi odcházeli ze škol lépe připravení na praxi.
„Problémem je ten paradox, kdy je tu obrovské množství nezaměstnaných mladých a firmy zároveň nemohou najít lidi, které potřebují. Problémem je, že univerzity nejsou schopny předat dovednosti, které jsou v digitálním 21. století potřeba. A to se musí změnit,“ upozornil šéf OECD.
Tématem častých diskusí u nás je také to, zda se má ještě více šetřit, nebo má vláda prosazovat prorůstová opatření. „Jste teď v pozici, kdy máte nízký dluh i nízký deficit. Problémem je, že když budete mít nízký růst a všechno ostatní zůstane stejné, tak se vaše situace zhorší. Pro prorůstovou politiku máte ale prostor, státy s obrovskými dluhy jako Řecko nebo Japonsko moc ne," dodal Gurría.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam