Šéf hasičů Vlček prosazoval povinné očkování. Jeho zrušení prý přináší komplikace

31.01.2022 22:16 | Zprávy

Vítr zaměstnává hasiče. Přes sto jich v sobotu vyjelo k extrémnímu požáru v Mladé Boleslavi. Šlo o jeden z nejničivějších požárů v Česku. Loni hasiči několik týdnů pomáhali mimo jiné s odklízením následků škod po tornádu na Břeclavsku a Hodonínsku. Plat mají ale nakonec nižší, než navrhovala minulá vláda, a rozpočet také ještě není jasný. Do toho čelili také tlaku kvůli očkování. Na to, jaká je mezi hasiči nyní nálada a kolik bych jich odešlo, pokud by bylo povinné očkování, odpovídal v pořadu Interview ČT24 jejich generální ředitel Vladimír Vlček, který povinné očkování hasičů prosazoval.

Šéf hasičů Vlček prosazoval povinné očkování. Jeho zrušení prý přináší komplikace
Foto: cez.cz
Popisek: Ukládání zraněné osoby na transportní lůžko.

Zhruba po 17 hodinách hasiči v neděli před 13.30 uhasili rozsáhlý požár výrobních a skladovacích hal poblíž nádraží v Mladé Boleslavi. Od sobotních 20.30 oheň likvidovalo přes 100 hasičů a kolem 40 hasičských aut, několik hodin platil nejvyšší stupeň požárního poplachu.

Šlo o jeden z nejničivějších požárů v Česku. Doposud nejvyšší škodu ve výši čtyř miliard korun způsobil v roce 2015 požár areálu Unipetrolu v Záluží u Litvínova. Škoda podle předběžných odhadů policie přesáhne jednu miliardu korun, příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé. Zraněn nebyl nikdo. Nad verzí úmyslného zapálení nechce Vlček spekulovat.

Práci hasičů nyní hodně stěžuje i to, že jim hodně lidí vzaly karantény. „V tuto chvíli jsme na 10,8 procenta lidí, které máme mimo. Je to velké číslo, ale zatím není úplně dramatické, aby byla ohrožena kritická infrastruktura,“ uvedl, že limit pro ohrožení je řádově cca 15 procent.

Uvítal by možnost pracovní karantény, tak jak ji nastavila vláda pro zdravotnictví a sociální služby? „Nelíbí se mi možnost, že hasiči by v naší branži, kteří by byli pozitivně testováni na covid, měli dále sloužit. To pro nás opravdu není cesta,“ zmínil, že hasič není schopen zabezpečit to, že při zásahu dodrží odstupovou vzdálenost, či není možné držet hasiče na stanicích v izolaci.

Část hasičů protestovala v první polovině ledna před budovou Ministerstva vnitra. Vadilo jim povinné očkování v jejich oborech. Ministři nakonec zrušili povinné očkování proti covidu. Šéf resortu zdravotnictví ale nevyloučil, že se debata o něm v budoucnu nevrátí.

V současnosti jsou očkováni čtyři z pěti hasičů. Po druhé dávce vakcíny je nyní přes 79 procent, třetí dávku má 29 procent. Nyní se už podle Vlčka procenta příliš nezvyšují, což přináší prý komplikace. „Samozřejmě je proto trochu komplikované to zrušení toho povinného očkování. Asi není tajné, že já jsem byl jedním z těch, který tuto možnost vítal,“ uvedl.

„Tak jak je ohledně povinného očkování polarizována společnost, je polarizována i rodina hasičů. Mnohem více je slyšet ta skupina, která je proti vakcinaci, ať už jde o hasiče dobrovolné či profesionální. Náš názor je k povinnému očkování konzistentní, podle mě a jménem našeho sboru má toto očkování smysl. Záleží ale na rozhodnutí politické reprezentace,“ podotkl generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR.

S odchodem hasičů také podle něj do jisté míry souvisí otázka sociální jistoty. „Bezesporu je situace velmi citlivá a tenzní na to, jakým způsobem se k hasičům chovají politici. Mnohdy stačí jen jedna věta, která se týká například platů, výsluh... ta může rozvibrovat nejen komunitu hasičskou, ale celého bezpečnostního sboru jako takového,“ upozornil Vlček.

Narážel tak na to, že nová vláda přidala o tři sta korun méně, než navrhovala předchozí vláda. Platy tak porostou o 700 korun namísto 1 000 korun. Jde podle nich o výsměch i vzhledem k inflaci. „Samozřejmě že očekávání byla vyšší. Minulá vláda anoncovala určité přidání. Pořád jde ale o jeden střípek celé té věci,“ doplnil Vlček. Celkem 520 hasičů, tedy nejvíce od roku 2010, loni odešlo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…