„Nemohou vstát z postele, sami připravit ani si podat jídlo. Jsou závislí na nonstop asistenci dvacet čtyři hodin denně. Přesto nemohou být zařazeni do tzv. čtvrtého stupně závislosti, a stát jim tak upírá měsíčně několik tisíc korun příspěvku na péči: Zvládají totiž komunikovat a přibližně se orientují, jaké je zrovna datum,“ napsal server.
Kvůli tomuto nedostatku chce Ministerstvo práce a sociálních věcí podstatným způsobem zasáhnout do zákona o sociálních službách. A to tak, že chce zásadně změnit systém posuzování příspěvku na péči pro zdravotně postižené osoby.
Ministryně prý chce do měsíce svolat pracovní skupinu, která by posuzování dávek pro postižené měla řešit. Zabývat se bude návrhem čtyř variant, který Krása vypracoval.
Ten pro server situaci ilustroval na případu čtyřicetileté Romany, která je vinou genetické nemoci upoutána na lůžko a potřebuje neustálou péči. „Přesto jí ale soud nárok na čtvrtý stupeň závislosti neuznal a místo 12 tisíc teď pobírá 8000 korun měsíčně,“ napsal server.
Výše příspěvku se totiž stanovuje podle deseti základních životních potřeb. „Například životní potřeba stravování zahrnuje jak přípravu stravy, tak také vlastní příjem stravy. Hodnocení často probíhá tak, že pokud je klient schopen najíst se, tak zvládá stravování. Skutečnost, že strava musí být připravena a nandána na jídelní soupravu s podáním příboru do ruky jinou osobou, nemusí posuzující orgán vůbec zohledňovat,“ píše se v Krásově návrhu.
Server připomíná, že současné znění zákona o sociálních službách vzniklo za vlády ODS, znění příslušné vyhlášky, která je součástí zákona, připravovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí za ministra Jaromíra Drábka (TOP 09).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam