Senát souhlasí s vládou: Jde o dotace z EU

17.10.2018 14:07 | Zprávy

Senát podpořil snahu vlády více rozhodovat o rozdělení dotací Evropské unie na národní úrovni, stejně tak odmítl zvýšení výdajů na chod evropské administrativy v letech 2021 až 2027. Postavil se dnes ale proti vládnímu záměru zúžit kategorie na podporu regionů ze tří na dvě, ačkoli s postojem senátorů ministryně financí Alena Schilerová (ANO) nesouhlasila, píše ČTK.

Senát souhlasí s vládou: Jde o dotace z EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Ministryně senátorům řekla, že „prioritou vlády bude vyjednat dostatečné prostředky pro ČR na kohezní politiku a na společnou zemědělskou politiku EU“. Vláda je podle ní proti navýšení národní spoluúčasti na financování projektů dotovaných EU. Spoluúčast příjemců dotací by se podle předsedy senátorů STAN Jana Horníka z deseti procent zvýšila na 25 procent.

Senát na podnět Horníka a výboru pro veřejnou správu požádal vládu o to, aby největší část peněz určených na kohezní politiku směřovala do nejméně rozvinutých regionů, tedy severozápadu a severovýchodu republiky. S tím souvisí i požadavek senátorů zachovat tři kategorie regionů, které se liší podle míry čerpání unijních dotací. Vláda chce dvě kategorie regionů, aby podle Schillerové „mohla flexibilněji rozhodnout o zaměření prostředků“ a nebyla tolik svázána pravidly EU.

Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil poukázal na to, že náklady na administrativní chod EU by se měly zvýšit o zhruba 23 procent, tedy ze zhruba 2,1 bilionu korun o zhruba 400 miliard korun více. „EU plánuje, aby každý občan EU v období 2021 až 2027 zaplatil ročně o 1000 korun více ročně na to, aby EU mohla bezchybně z hlediska administrativního řízení EU fungovat. Mně to připadá naprosto neskutečné,“ uvedl Vystrčil.

V rámci politiky soudržnosti by Česko mělo podle návrhu rozpočtu získat až 17,8 miliardy eur (asi 454 miliard Kč). V nynějším období do roku 2020 by měl český podíl dosáhnout 20,1 miliardy eur (přes 512 miliard Kč). Rozdíl představuje zhruba sedmiprocentní snížení objemu dotací.

Z ušetřených peněz chce Evropská komise posílit správu a ochranu vnějších hranic, bezpečnost a obranu, ale také investice do výzkumu a inovací, vzdělávání či digitální ekonomiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

14:01 Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně poslal premiéra Petra Fialu na léčení …