Již více než rok se ODS potýká s poklesem svých preferencí a úbytkem svých členů. Domníváte se, že se ji podaří tento negativní trend zvrátit? Jak? Zatím se to moc neprojevilo, a to i přesto, že má strana již téměř půl roku nové vedení.
Doufám, že ano. V opozici se na nás přestanou lepit „vyžírkové“.
Členem strany jste již od založení. Proč se tak podle vás ODS dostala do tak hluboké krize? Kde jsou podle vás její počátky?
Primárně je příčinou mnoho prostředků přerozdělovaných státem, městy. Vládnoucí strany pak těžko vzdorují lobbistům. Také dlouhá doba v exekutivě je pro některé lidi velkou zkouškou charakterových vlastností.
Patříte i k nejdéle působícím senátorům. Mandát jste obhájil již třikrát. Naposledy jste jej obhájil v roce 2010, kdy ODS po relativně dlouhé době ztratila v horní komoře svou většinu. Jak se to odráží v běžné práci Senátu a jak to ovlivnilo vaše osobní priority, daří se vám je prosadit?
Mně ano, jen to dá víc práce. Osobně se pro mě však nic nezměnilo.
Jste místopředseda výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Co považujete v současné době za největší problém, který je třeba vyřešit?
Dokončit legislativní proces zákona o Národním parku Šumava, dobře nastavit pravidla v odpadovém zákoně.
A jak se stavíte k předloze zákona o registru smluv, k jejímuž projednávání by se vláda měla vrátit v červenci?
Není problém v registraci smluv, problém je s tím, co se ve smlouvách má začernit a co ne, aby nedošlo k porušení dalších zákonů.
Mnohým starostům ale již nyní vadí nadměrná byrokracie, kterou jsou ze strany státu zatěžováni, či náročnost a zdlouhavost výběrových řízení. Jaké změny byste uvítal nebo respektive se o ně budete chtít zasadit?
Prosadil jsem v Senátu vrácení limitů pro podlimitní zakázky na úroveň roku 2012. Podporu jsem měl vysokou, podat to však nikdo nechtěl z obav z nařčení z korupce. Limity nejsou korupční, korupční jsou lidé. Byrokracie zastavující reálný chod měst, obcí, státu se projevuje v ekonomické oblasti. Pravidla mají postihovat ty, co je porušují, a nikoli trestat ty poctivé, což zákon o veřejných zakázkách přinášel. Uvidíme, jak novelu projedná Poslanecká sněmovna a co s tím můžeme dál udělat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková